12:27 02 ΙΟΥΛΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 10

Ο ΠΑΟΚ μια εβδομάδα πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στην Τούμπα πήγε στη Λάρισα και έφυγε με τη νίκη με 2-1 για την 24η αγωνιστική της Super League.

O σύλλογος της Θεσσαλονίκης ήθελε να φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό την επόμενη αγωνιστική έχοντας απόσταση αναπνοής στη βαθμολογία της Super League 1 και τα κατάφερε επικρατώντας με 2-1.

Ο ΠΑΟΚ φαινόταν να είχε εύκολο έργο απέναντι στη Λάρισα των 16 ποδοσφαιριστών και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του. Μόλις στο 11ο λεπτό, ο δικέφαλος έφτασε πάρα πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Πέλκας από τη μικρή περιοχή και σε κενή εστία αστόχησε!

Όμως, τρία λεπτά αργότερα, ο Άκπομ διεκδίκησε μια κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι και έδωσε με αυτό τον τρόπο ασίστ στον Λημνιό, ο οποίος ανενόχλητος από τα αριστερά σημάδεψε σωστά στη δεξιά γωνία των Θεσσαλών.

Η ΑΕΛ δεν το έβαλε κάτω και ανέβηκε αγωνιστικά για να ισοφαρίσει και προειδοποίησε στο 17' με κεφαλιά του Βινίσιους με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς, ενώ το ίδιο αποτέλεσμα είχε και η κεφαλιά του Μάρκοβιτς στο 29ο λεπτό.

Για χέρι φωνάζει η ΑΕΛ

Στο 33΄έγινε μια φάση που θα συζητηθεί με την ΑΕΛ να ζητάει πέναλτι σε ένα χέρι του Αουγκούστο μέσα στην περιοχή. Ο Βραζιλιάνος είχε πλάτη προς την μπάλα και ο Μαουρίσο με κεφαλιά σημάδεψε το απλωμένο χέρι του συμπαίκτη του. Ο Σέρβος διαιτητής, Σρτζαν Γιοβάνοβιτς πήγε και είδε μόνος του τη φάση στο VAR επειδή ο Παπαπέτρου και ο Φωτόπουλος δεν είχαν άποψη και έδειξε τη συνέχιση του αγώνα.

Στο «Γ» του Κρίστινσον το 0-2

Ο ΠΑΟΚ καθάρισε την υπόθεση νίκη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντόουγκλας Αουγκούστο να πιάνει μια... φωτοβολίδα έξω από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στο «παραθυράκι του Κρίστινσον γράφοντας το ΑΕΛ - ΠΑΟΚ 0-2.

Δοκάρι ο Πέλκας γκολ η Λάρισα

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχε ρυθμό το ματς, αλλά ο Πέλκας στο 56΄έπειτα από σέντρα του Γιαννούλη, πήρε την κεφαλιά και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι και έξω. Αυτή η φάση πάτησε το «on» για την αναμέτρηση με την ΑΕΛ να ανεβαίνει και να ρίχνει προειδοποιητική βόλη με κεφαλιά του Παπάζογλου στο 64΄που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ηλιάδης που είχε περάσει στο ματς στο 45' λόγω τραυματισμού του Γκαζάλ βρήκε δίχτυα στο ντεμπούτο του με δεξί σουτ από το ύψος του πέναλτι και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η Λάρισα δεν κατάφερε να βρει δίχτυα παρότι πίεσε και η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα εκτός από το δοκάρι του Πέλκα δεν είχε άλλη φάση στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο, αλλά έφυγε με το διπλό από το AEL FC Arena με 2-1.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπάλλας, Τόρζε, Παπάζογλου, Μούζεκ, Μάρκοβιτς, Μόρας, Σεσέροβιτς, Ασούμπρε, Γκαζάλ (45΄Ηλιάδης), Βινίσιους (77' Πινακάς).

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ντόουγκλας, Μαουρίσιο, Λημνιός, Λάμπρου (85' Ροντρίγκο), Πέλκας (61' Ελ Καντουρί), Άκπομ (76' Σφιντέρσκι)