09:03 02 ΙΟΥΝΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Ο ΟΦΗ σε μόλις δύο λεπτά άνοιξε το σκορ απέναντι στη Λαμία και στο 9΄ «καθάρισε» την είσοδο του στα πλέι οφ επικρατώντας με 3-0 και πήρε την 5η θέση. Έκτος ο Άρης.

Στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, ο ΟΦΗ ήθελε μόνο τη νίκη απέναντι στη Λαμία για να μπει στα πλέι οφ της Super League 1 και τα κατάφερε πάρα πολύ εύκολα.

Οι Κρητικοί, οι οποίοι πριν τη σέντρα φιλοξένησαν προσφυγόπουλα και φωτογραφήθηκαν μαζί τους, είχαν ένα πανό που έγραφε: «Ένα νησί μια ομάδα μια αγκαλιά», μπήκαν πάρα πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 3-0.

Ο ΟΦΗ δεν ίδρωσε ιδιαίτερα για να κάμψει την αντίσταση της Λαμίας και άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Φιγκεϊρέδο, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Νιαμπί με φοβερό σουτ έγραψε το 2-0. Στο 21΄ ο Σεμέδο με ωραίο σουτ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο πρώτο μέρος και οι γηπεδούχοι συμπλήρωσαν την εξάδα τον πλέι οφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι παρά μόνο οι αριθμητικές ισορροπίες με τη Λαμία να μένει με 10 παίκτες στο 80΄ λόγω απευθείας κόκκινης του Αραβίδη για δυνατό μαρκάρισμα.

ΑΕΛ - Αστέρας Τρίπολης 3-0: Με χατ τρικ του Μιλιοσάβλιεβιτς

Στο AEL FC ARENA, ο Αστέρας Τρίπολης των 30 βαθμών είχε περισσότερο κίνητρο απέναντι στη Λάρισα και ήθελε ένα καλύτερο αποτέλεσμα από τον ΟΦΗ, αλλά δεν το έδειξε στον αγωνιστικό χώρο.

Η ΑΕΛ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ με τέρματα στο 18', το 36' και το 44΄, πήρε τη νίκη στην 26η αγωνιστική της Super League 1.

Αρης - Ατρόμητος 1-2: Τερμάτισε 6ος

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είχε ρυθμό και φάσεις οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Όμως, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ένας πρώην παίκτης του Ατρομήτου, ο Ντιγκινί βρήκε δίχτυα γράφοντας το 1-0 για τον σύλλογο της Θεσσαλονίκης.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Περιστεριώτες απάντησαν με τον Ενσικουλού γράφοντας το 1-1. Ό,τι δεν συνέβη στο πρώτο ημίχρονο, έγινε στο δεύτερο με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ανατροπή με τέρμα του Ροντρίγκο Γκάλο στο 60΄. Ο Άρης με αυτό το αποτέλεσμα τερμάτισε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Υπενθυμίζουμε πως το επόμενο Σαββατοκύριακο ξεκινούν τα πλέι οφ για την ανάδειξη του πρωταθλητή, με τη συμμετοχή των ομάδων που τερμάτισαν στις θέσεις 1-6.