11:48 02 ΙΟΥΝΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
1 0 0

Η ΑΕΚ φιλοξένησε τον Άρη στο ΟΑΚΑ για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου και νίκησε επεισοδιακά με 2-1. Διαμαρτυρία των διαιτητών, αποχώρηση των Θεσσαλονικιών.

Στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Άρη στο ΟΑΚΑ, οι δύο ομάδες σε ένα πάρα πολύ επεισοδιακό ματς που τα είχα όλα με γκολ, πέναλτι, κόκκινη κάρτα, διαμαρτυρία των διαιτητών, αλλά και προσωρινή αποχώρηση των φιλοξενούμενων.

Δοκάρι και γκολ η ΑΕΚ με το... καλημέρα

Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα μπήκε πολύ δυνατά στο χορτάρι και μόλις στο δεύτερο λεπτό είχε δοκάρι με τον Αραούχο. Ό,τι δεν κατάφερε ο Αργεντινός επιθετικός, το πέτυχε έξι λεπτά αργότερα ο Πέτρος Μάνταλος έπειτα από καταπληκτικό τακουνάκι του Λιβάγια. Ο Κροάτης φορ βρήκε εξαιρετικά τον αρχηγό του και αυτός με διαγώνιο πλασέ άνοιξε το σκορ για την Ένωση.

Ισοφάριση με τη σέντρα για τον Άρη

Όμως, το προβάδισμα της Ένωσης κράτησε για μερικά δευτερόλεπτα, αφού με τη σέντρα ο Άρης κέρδισε πέναλτι με τον Σβάρνα στον βηματισμό να βρίσκει τα πόδια του Λάρσον. Στο 11ο λεπτό ο Μπρούνο Γκάμα σημάδεψε σωστά και ισοφάρισε σε 1-1.

Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, ο Μάνταλος στο 13΄ προσπάθησε με βολ πλανέ να χριστεί και πάλι σκόρερ, αλλά δεν βρήκε εστία και η ΑΕΚ έφτασε πιο κοντά στο δεύτερο γκολ στο 16' με το δυνατό σουτ του Βέρντε να διώχνει εντυπωσιακά ο Κουέστα και στην επαναφορά ο Μάνταλος έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης απείλησε με ωραίο σουτ του Μπρούνο Γκάμα στο 20΄ και ο «δικέφαλος» έχασε τεράστια ευκαιρία με σουτ του Κρίστισιτς από το ύψος του πέναλτι στο 38΄ με την μπάλα να περνά ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι.

Καθυστέρησαν οι διαιτητές ζητώντας ηρεμία

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα χορταστικό με πολλές φάσεις. Στην επανάληψη, όμως, το παιχνίδι άργησε να ξεκινήσει επειδή η πορτογαλική τριάδα των διαιτητών ζήτησε ηρεμία για να ξανά μπει στον αγωνιστικό χώρο μετά τις διαμαρτυρίες για το πέναλτι που έδειξε υπέρ του Άρη.

Σύμφωνα με την ΠΑΕ Άρης ο Δημήτρης Μελισσανίδης επιτέθηκε στους διαιτητές αλλά και στον πρόεδρο του συλλόγου, Θόδωρο Καρυπίδη με τον Πορτογάλο Ριμπέιρο Σοάρες Ντίας να σφυίζει σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με καθυστέρηση 20 λεπτών. Σύμφωνα με την πλευρά της ΑΕΚ, υπήρξε πράγματι ένταση εξαιτίας διαμαρτυριών των ανθρώπων της Ένωσης για ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις.

Με δέκα παίκτες ο Άρης λόγω VAR

Στο 49', ο Άρης έμεινε με δέκα παίκτες με τον διαιτητή να δείχνει αρχικά κίτρινη κάρτα στον Ματίγια για ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Λιβάγια, αλλά πήγε και είδε το VAR και άλλαξε την απόφαση του με απευθείας κόκκινη.

Προβάδισμα η ΑΕΚ, αποχώρηση από τους φιλοξενούμενους

Στο 57ο λεπτό, ο Βέρντε εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βράνιες με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι στέλνει πρώτα τη μπάλα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα για το 2-1. Κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών ένας άνθρωπος της ΠΑΕ Άρης φέρεται να χτυπήθηκε από φιλάθλους της ΑΕΚ και με εντολή του Άγγελου Χαριστέα οι Θεσσαλονικείς αποχώρησαν προσωρινά από τον αγωνιστικό χώρο, αφού ο διαιτητής είδε το VAR και τους υπέδειξε να ξανά μπουν μέσα, αφού δεν είδε κάτι το μεμπτό.

Στο 76΄ και πάλι ο Αραούχο βρέθηκε απέναντι από τον Κουέστα, αλλά νικήθηκε με τα πόδια από τον πορτιέρο του Άρη. Οι διαιτητές έδειξαν δέκα λεπτά καθυστερήσεις με όλα όσα συνέβησαν στην επανάληψη, αλλά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα πρόκρισης με 2-1 και πάει στον επαναληπτικό του «Κλεάνθης Βικελίδης» για να το υπερασπιστεί με φόντο τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώντας, Μπακάκης, Σβάρνας, Βράνιες, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια, Βέρντε (74' Κλωναρίδης), Αραούχο (88' Χριστόπουλος).

Άρης (Μίχαλ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Κόρχουτ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (52' Αμπού Μπα), Λάρσον (68'  Ούγκο Σόουζα), Μπρούνο Γκάμα (95' Ντιγκινί), Ιντέγε.