19:36 04 ΙΟΥΝΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Σε έναν χορταστικό και άκρως επεισοδιακό ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας η ΑΕΚ φιλοξένησε τον Άρη στο ΟΑΚΑ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης με 2-1.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολλές φάσεις και γκολ με την Ένωση να μπαίνει με το πόδι στο γκάζι στο χορτάρι του Ολυμπιακού Σταδίου και απείλησε για πρώτη φορά μόλις στο δεύτερο λεπτό με δοκάρι του Αραούχο. Έξι λεπτά αργότερα, ο Πέτρος Μάνταλος με καταπληκτική ασίστ με τακουνάκι του Λιβάγια βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή και με ωραίο διαγώνιο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα για το ΑΕΚ - Άρης 1-0.

Ο Μάνταλος στο ΑΕΚ - Άρης για το Κύπελλο
© Φωτογραφία : Intime Sports / ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης απάντησε άμεσα αφού με τη... σέντρα ο Λάρσον κέρδισε πέναλτι από τον Σβάρνα και ο Μπρούνο Γκάμα στο 11΄ έστησε τη μπάλα στα 11 βήματα και νίκησε τον Τσιντώτα γράφοντας το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Η έναρξη της επανάληψης άργησε επειδή οι Πορτογάλοι διαιτητές δεν έβγαιναν στον αγωνιστικό χώρο αν δεν υπήρχε ηρεμία μετά την ένταση με το πέναλτι που υπέδειξαν με την ΠΑΕ Άρης να κάνει λόγο για χειροδικία του Δημήτρη Μελισσανίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε κόκκινη κάρτα στον Άρη, προβάδισμα για την ΑΕΚ, αλλά και αποχώρηση των φιλοξενούμενων. Δείτε τι έγινε στο παρακάτω βίντεο...