20:44 04 ΙΟΥΝΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Ο ΠΑΟΚ έχανε με 0-2 στο 8' από τον Ολυμπιακό στην Τούμπα για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου, αλλά έκανε την ανατροπή με 3-2 και πάει στο Φάληρο για την πρόκριση.

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός συναντήθηκαν για τρίτη φορά απόψε στη σεζόν, αλλά όχι όμως… τελευταία για φέτος, αφού θα ακολουθήσουν άλλες τρεις αναμετρήσεις, δύο για τα πλέι οφ της Super League 1 και η ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας στο «Γ. Καραϊσκάκης» τον Απρίλιο.

Τέσσερα γκολ σε 12 λεπτά και 2-2

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με σύστημα 4-3-3 και μπήκε φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό με τον Αχμέντ Χασάν. Ο Βαλμπουενά (με τον ΠΑΟΚ να φωνάζει για οφσάιντ) έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Χασάν πήρε τη κεφαλιά ο Πασχαλάκης απέκρουσε προσωρινά και ο Αιγύπτιος στην επαναφορά έσπρωξε τη μπάλα σε κενή εστία για το ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-1.

Ο Μάνταλος στο ΑΕΚ - Άρης για το Κύπελλο
© Φωτογραφία : Intime Sports / ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πέτυχε και δεύτερο τέρμα με σέντρα του Τσιμίκα και πάλι από τα αριστερά με τον Ελ Καντουρί να βάζει το πόδι του πριν τον Γκιγιέρμε γράφοντας με αυτογκόλ το 0-2.

Ο «δικέφαλος» δεν το έβαλε κάτω και στο 10' ο Πέλκας εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Σισέ με τη μπάλα να κοντράρει στον Σεμέδο και να στρώνεται στον αρχηγό του ΠΑΟΚ που την έστειλε στα δίχτυα μειώνοντας το σκορ. Δυο λεπτά αργότερα, ο Μίσιτς με φοβερό σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2.

Νεύρα και αψιμαχίες

Μετά τα τέσσερα γκολ δεν δημιουργήθηκαν πολλές φάσεις και επικράτησαν τα νεύρα και οι αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων με τον Ισπανό διαιτητή να μοιράζει κίτρινες κάρτες.

Στο 35', ο Καμαρά με δυνατά σουτ, ανάγκασε τον Πασχαλάκη να διώξει με δυσκολία και δέκα λεπτά αργότερα ο Σισέ με κεφαλιά από κοντά αστόχησε κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο.

Δοκάρι με τον Σισέ και μοιραίος

Με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 49' υπήρξε φάση καρμπόν με τον Σισέ έπειτα από σέντρα του Βαλμπουενά να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ο Κώστας Φορτούνης στο Ολυμπιακός - Άρσεναλ 0-1
© Φωτογραφία : INTIME Sports/MATTHAIOS YORGOS

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο υψηλόσωμος κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής καθώς από κοντά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Πασχαλάκη. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γκολ, αλλά σωστά ακυρώθηκε.

Ο Ολυμπιακός τις ευκαιρίες, ο ΠΑΟΚ το γκολ

Στο 67ο λεπτό έγινε η φάση που έκρινε την αναμέτρηση με τον Ρούμπεν Σεμέδο να κάνει χέρι μέσα στην περιοχή και τον Ισπανό ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Στο 69', ο Πέλκας έστησε την μπάλα στα 11 βήματα και έγραψε το 3-2 με τον Τζολάκη να πέφτει στη σωστή γωνία, αλλά να μην μπορεί να διώξει.

Κόκκινη κάρτα ο Γιαννούλης

Στο 85' ο Δημήτρης Γιαννούλης πήγε με σκοπό να ανατρέψει τον Ραντζέλοβιτς και όχι για να κόψει την μπάλα και δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με δέκα παίκτες στα εναπομείναντα λεπτά. Στο 88' και πάλι ο Σισέ αστόχησε από κοντά αλλά αυτή τη φορά με σουτ.

Μέχρι το τέλος του ματς, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε και οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο «Καραϊσκάκης» τον Απρίλιο με φόντο τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αντίπαλος τους θα είναι η ΑΕΚ ή ο Άρης, οι οποίοι άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς στο ΟΑΚΑ στον πρώτο χρονικά ημιτελικό.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Μιχάι, Ίνγκασον, Μάτος, Μαουρίσιο, Μίσιτς, Ελ Καντουρί (79' Λημνιός), Πέλκας (81΄ Ροντρίγκο Σουάρες), Μπίσεσβαρ (89' Εσίτι) και Άκπομ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Τσιμίκας, Σισέ, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί (70' Γκασπάρ), Μπουχαλάκης, Καμαρά (86΄Ελ Αραμπί), Γκιγιέρμε, Βαλμπουενά, Μασούρας (77' Ραντζέλοβιτς), Χασάν.