21:31 04 ΙΟΥΝΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Σε ένα που ματς είχε 4 γκολ σε 12 λεπτά, πέναλτι, αποβολή και πολλά νεύρα ο ΠΑΟΚ με ανατροπή νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-2 για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός βρέθηκαν αντιμέτωποι για τρίτη φορά στη σεζόν, και έχουν άλλα τρία ραντεβού, με τους ασπρόμαυρους να υποδέχονται τους ερυθρόλευκους στην Τούμπα για τον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό.

Ο ΠΑΟΚ έχανε με 0-2 στο 8' από τον Ολυμπιακό στη Θεσσαλονίκη, αλλά έκανε την ανατροπή με 3-2 και οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο «Γ. Καραϊσκάκης» τον Απρίλιο με φόντο τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς προηγήθηκε με τον Χασάν στο 3΄με τον Βαλμπουενά που έβγαλε τη σέντρα να φαίνεται πως είναι οφσάιντ και πέντε λεπτά αργότερα ο Ελ Καντουρί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε πετυχαίνοντας δυο γκολ σε ισάριθμα λεπτά (10', 12') με τον Πέλκα και τον Μίσιτς, ενώ ο αρχηγός του δικεφάλου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 84' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 69' έπειτα από χέρι του Σεμέδο. Στο 85' αποβλήθηκε ο Γιαννούλης, αλλά τίποτα δεν άλλαξε.

Αντίπαλος τους στον τελικό θα είναι η ΑΕΚ ή ο Άρης, οι οποίοι άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς στο ΟΑΚΑ στον πρώτο χρονικά ημιτελικό.