09:17 08 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Ο Άρης των πολλών απουσιών υποδέχεται στο «Κλεάνθης Βικελίδης» (19:15) την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League με τους φιλοξενούμενους να έχουν κίνητρο.

Η ΑΕΚ βρίσκεται για τρίτη φορά μέσα σε ένδεκα μέρες στη Θεσσαλονίκη, αφού την Τετάρτη 24 Ιουνίου πήρε την πρόκριση κόντρα στον Άρη στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και την περασμένη Τετάρτη επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα και πήρε προβάδισμα για τη 2η θέση.

Ο Άρης νίκησε τον ΟΦΗ στην πρεμιέρα των πλέι οφ, αλλά από εκεί και πέρα έχει μια ισοπαλία και τρεις ήττες μετρώντας πάρα πολλές απουσίες ποδοσφαιριστών, αφού ο Μίκαελ Ένινγκ έχει μόλις 14 παίκτες διαθέσιμους για την αναμέτρηση.

Από την άλλη, η ΑΕΚ θέλει να κάνει ένα ακόμα βήμα για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ και ο Μάσιμο Καρέρα μπορεί και υπολογίζει στον Μιχάλη Μπακάκη, ο οποίος ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Το συγκρότημα του Ιταλού τεχνικού, έχει κερδίσει πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια.

Άρης και ΑΕΚ παίζουν για έκτη φορά στη σεζόν, πέμπτη μέσα στο 2020 και τρίτη σε διάστημα δεκαπέντε ημέρων.

Ο Λευκορώσος διαιτητής, Αλεξέι Κουλμπάκοφ, κατηγορίας Elite στην UEFA, θα σφυρίξει τον αγώνα στο «Κλ. Βικελίδης».

Νεα μηνύματα
  • 21:09

Διαβάστε τι έγινε

Ο Νέλσον Ολιβέιρα στο Άρης ΑΕΚ

Άρης - ΑΕΚ 1-4: «Πέταξε» στη 2η θέση της Super League και στο +2 από τον ΠΑΟΚ

Ο Άρης των 14 παικτών φιλοξένησε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» την ΑΕΚ για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League και έφυγε με το «διπλό» νικώντας με 4-1. Στο +2 από τον ΠΑΟΚ η Ένωση.
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
  • 21:07

Τέλος του ματς. Άρης - ΑΕΚ 1-4

• 21:05

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

• 20:58

Ο Παουλίνιο έκανε το σουτ και ο Σιμάνσκι βρέθηκε στην τροχιά της μπάλας και από κοντά έγραψε το 1-4

• 20:58

84' Ο Σιμάνσκι είναι ο σκόρερ

• 20:58

ΓΚολ για την ΑΕΚ

• 20:55

81' Εκτός Τσιγκρίνσκι, Σιμόες, εντός Οικονόμου και Σαμπανάτζοβιτς

• 20:54

Άουτ η κεφαλιά του Διαμαντόπουλου

• 20:54

80' Κόρνερ για τον Άρη

• 20:52

78' Ο Σιμάνσκι δεν βρήκε την μπάλα στη κίνηση για να γράψει το 1-4

• 20:46

73' Ο Ολιβέιρα εκτός, ο Αραούχο εντός. Σιμάνσκι εκτός και Μάνταλος εκτός

• 20:45

Εχουμε πάλι ματς

• 20:43

69' Cooling break

• 20:34

61' Ο Βέρντε ανενόχλητος απέναντι από τον Κουέστα, αστόχησε εντελώς

• 20:33

59' Νεύρα μεταξύ των παικτών

• 20:32

Ο Παουλίνιο με κεφαλιά δεν βρήκε εστία

• 20:30

58' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ

• 20:29

Κίτρινη κάρτα στον Ματίγια και τον Λόπες

• 20:27

Άρης - ΑΕΚ 1-2 με την 11η ασίστ του Μάνταλου

• 20:26

Ο Μάνταλος έκανε την κάθετη μπαλιά στον Ολιβέιρα και ο Πορτογάλος δεν αστόχησε στο τετ α τετ

• 20:26

Ο Νέλσον Ολιβέιρα είναι και πάλι ο σκόρερ

• 20:25

52' Γκολ για την ΑΕΚ

• 20:22

49' Ο Κουέστα έδιωξε το δυνατό σουτ του ΟΛιβέιρα

• 20:00

45' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

• 19:52

37' Εδιωξαν οι αμυντικοί

• 19:45

29' Ο Τσιγκρίνσκι έβαλε την κόντρα και άλλαξε την πορεία της μπάλας και ξεγέλασε τον Μπάρκα

• 19:40

Ο Ολιβέιρα έκανε περιστροφή στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και με το αριστερό «εκτέλεσε» τον Κουέστα

• 19:33

17' Παράλληλη σέντρα του Βέρντε, δεν πρόλαβαν Μάνταλος και Λιβάγια

• 19:31

16' Κατευθείαν πλάγιο

• 19:31

15΄Κόρνερ για την ΑΕΚ

• 19:29

14' Σουτ του Λιβάγια, πέρασε άουτ

• 19:23

12' Σέντρα του Λιβάγια, στα χέρια του Κουέστα

• 19:22

7΄Κίτρινη κάρτα στον Παουλίνιο

• 19:22

6' Η ΑΕΚ έχει την κατοχή

• 19:07

Ο Ρόουζ έκανε προθέρμανση με τη φανέλα του Λερίν Ντουάρτε ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό

• 19:07

Η προθέρμανση των παικτών της ΑΕΚ

• 19:02

H AEK έχει κερδίσει πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια.

• 18:57

Το κίνητρο είναι από την πλευρά της ΑΕΚ που θέλει να κάνει ένα ακόμη βήμα για τη 2η θέση

• 18:56

Οι ποδοσφαιριστές κάνουν ζέσταμα

• 18:51

Ο Άρης είναι «πυρ και μανία» με την ΕΠΟ

Το έμβλημα του Άρη Θεσσαλονίκης στο ποδόσφαιρο

Άρης: «Πυρ και μανία» με την ΕΠΟ

Οι «κίτρινοι» σε ανακοίνωσή τους χρεώνουν στην ελληνική Ομοσπονδία το ζήτημα που έχει δημιουργηθεί με την απαγόρευση μεταγραφών από τη FIFA.
  • 18:48

Την καθιερωμένη βόλτα κάνουν οι δυο ομάδες

• 18:43

Η άφιξη της ΑΕΚ σε φωτογραφίες

• 18:43

Τα παιχνίδια της κανονικής περιόδου ήταν:

24.11.2019: ΑΕΚ – Άρης 1-1 (81’ πέναλτι Μάνταλος – 64’ σουτ Λάρσον. Στο 53’ κόκκινη Ιντέγε του Άρη)
    16.02.2020: Άρης – ΑΕΚ 0-1 (5’ σουτ Αλμπάνης)

20.06.2020: ΑΕΚ – Άρης 2-2 (62’ σουτ Αραούχο, 86΄πέναλτι Νέλσον Ολιβέιρα – 55’ πέναλτι Μπρούνο Γκάμα, 75’ κεφαλιά Μαρτίνες)

• 18:41

Στον πάγκο για τον Άρη κάθονται μόλις τρεις παίκτες. Οι Έμαν, Μπακούτσης και Τσαγκαλίδης

• 18:40

• 18:36

• 18:35

Έχει μια ήττα στα 13 τελευταία

• 18:35

Η ΑΕΚ έχασε από τον Ολυμπιακό την Κυριακή, μετά από 11 αγώνες χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα

• 18:32

Έχουν μπει 16 γκολ στα παιχνίδια του, περισσότερα από κάθε άλλης ομάδας στα πλέι οφ.

• 18:31

Η νίκη αυτή επί του ΟΦΗ είναι η μοναδική του στα τελευταία εννέα για το πρωτάθλημα και μοναδική στα 10 τελευταία επίσημα.

• 18:30

Ο Άρης νίκησε τον ΟΦΗ στην πρεμιέρα των πλέι οφ, αλλά από εκεί και πέρα έχει μια ισοπαλία και τρεις ήττες

• 18:29

Με σχηματισμό 4-2-3-1 ο Αρης

• 18:29

H 11άδα του Άρη: Κουέστα, Ρόουζ, Κόρχουτ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Ματίγια, Σάσα, Γκάμα, Μαρτίνες, Μαντσίνι, Διαμαντόπουλος.

• 18:27

Ο Ιταλός τεχνικός απέναντι στον Άρη επιλέγει ξανά το 4-3-3

• 18:27

Στον πάγκο είναι οι: Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λάτσι, Σιμάνσκι, Σαμπανάτζοβιτς, Αραούχο, Αλμπάνης και Μαχαίρας.

• 18:27

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Λόπες, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Παουλίνιο, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια, Βέρντε και Ολιβέιρα

• 18:26

Οι 11 του Μάσιμο Καρέρα

• 18:24

Την Τετάρτη 24 Ιουνίου πήρε την πρόκριση κόντρα στον Άρη στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και την περασμένη Τετάρτη επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα και πήρε προβάδισμα για τη 2η θέση.