10:18 14 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 10

Η ΑΕΚ πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League επικρατώντας με 4-1 του Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Ο Άρης των μόλις 14 παικτών στην αποστολή δεν μπορούσε να αντιδράσει όπως θα ήθελε και κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με το 1-1 έχοντας 100% ευστοχία.

Η Ένωση προηγήθηκε στο σκορ με τον Νέλσον Ολιβέιρα στο 24΄, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Μπρούνο Γκάμα ισοφάρισε στην μοναδική τελική του συλλόγου της Θεσσαλονίκης στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 52', όταν ο Μάνταλος έδωσε την 11η ασίστ του για φέτος με τον Ολιβέιρα να μην αστοχεί σε τετ α τετ και να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση.

Στο 62' ο Σιμόες «καθάρισε» την υπόθεση νίκη με το σουτ του έξω από την περιοχή να βρίσκει στον Σάσα και να αλλάζει πορεία και να μπαίνει στα δίχτυα για το 1-3, ενώ λιγότερα αργότερα ο Σιμάνσκι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με αυτό το τρίποντο, η Ένωση προσπέρασε τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία των πλέι οφ της Super League με 2 βαθμούς, ενώ ο Άρης αφού νίκησε τον ΟΦΗ στην πρεμιέρα των πλέι οφ, από εκεί και πέρα έχει μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες μετά και τη σημερινή και δεν έχει κανένα βαθμολογικό κίνητρο μέχρι το τέλος της σεζόν.