02:58 09 ΑΥΓΟΥΣΤΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 00

Η ΑΕΚ συνεχίζει να κυνηγάει τη 2η θέση της Super League επικρατώντας στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού με 3-1 και περιμένει το αποτέλεσμα στο Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ φαινόταν να είχε καπαρώσει τη 2η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά το Ανώτατο Διαιτητικό Δικαστήριο (CAS) επέστρεψε τους εφτά βαθμούς που είχαν αφαιρεθεί από τον ΠΑΟΚ και ξαφνικά βρέθηκε στο -3 από τον «δικέφαλο του Βορρά».

Η Ένωση φιλοξενήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League, σε μια αναμέτρηση όπου ο Γιάννης Αλαφούζος παρακολούθησε από κοντά αγώνα του τριφυλλιού έπειτα από 2,5 χρόνια.

Η ΑΕΚ ελπίζει στην κατάκτηση της δεύτερης θέσης και του εισιτηρίου του Champions League περιμένοντας τι θα συμβεί στο Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ που γίνεται αυτή την ώρα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Με δύο κεφαλιές το 1-1

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες με πολλά αμυντικά προβλήματα με τους πράσινους να είναι οι πρώτοι που απείλησαν στο δεύτερο μόλις λεπτό με σουτ του Θεοχάρη. Όμως, αυτός ήταν ο μοιραίος στο 8', όταν ο Μάνταλος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Τσιγκρίνσκι, ο οποίος ξέφυγε από τον νεαρό αμυντικό, άνοιξε το σκορ ανενόχλητος με κεφαλιά.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα ισοφαρίζοντας με τον Κουρμπέλη με κεφαλιά στο 16΄. Οι πράσινοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει το προβάδισμα, αλλά στο 31΄ο Καμπετσής έχασε απίστευτη ευκαιρία σε τετ α τετ.

Λάθος του Κολοβέτσιου και το 1-2 ο Ολιβέιρα

Δύο λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 45', ο Νέλσον Ολιβέιρα έκλεψε την μπάλα από τον Κολοβέτσιο και «εκτέλεσε» τον Σωκράτη Διούδης γράφοντας το 2-1. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μάνταλος λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από την εστία.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός πίεσε για να ισοφαρίσει και απείλησε δύο φορές με τον Μπουζούκη, ο οποίος στο 49΄ σούταρε από πλάγια και αιφνιδίασε τον Μπάρκα που έδιωξε σε κόρνερ. Στο 57', πάλι ο Μπουζούκης δοκίμασε το σουτ από μακριά, αλλά δεν ανησύχησε τον πορτιέρο της ΑΕΚ.

Κούραση και 1-3

Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα έδειξε πολύ κουρασμένη στην επανάληψη και δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες και η πρώτη της σημαντική σημειώθηκε στο 76΄με τον Μάνταλο να μην μπορεί να βρει δίχτυα με ανάποδη κεφαλιά.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βέρντε που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Θεοχάρης (84' Μπεκ), Ζαγαρίτης, Μπουζούκης (88΄Κολοβός), Ανουάρ (65' Χατζηγιοβάνης), Αλεξανδρόπουλος (46' Σερπέζης), Μακέντα, Καμπετσής (46' Περέα).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (90' Σαμπανάτζοβιτς), Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Λιβάγια (81΄Οικονόμου), Μάνταλος (90' Βέρντε), Ολιβέιρα (75' Αραούχο)