11:20 29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Σε έναν χορταστικό τελικό Κυπέλλου Ελλάδας με πολλές ευκαιρίες, γκολ και χαμένο πέναλτι ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ χάρη σε τέρμα του Ραντζέλοβιτς από το 10΄. Κατέκτησε το νταμπλ.

Έπειτα από πολλές αναβολές, επιστολές, αλλαγές γηπέδων, διαπραγματεύσεις για ποια ρόστερ θα χρησιμοποιηθούν και πολλά άλλα, τελικά ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας για το 2020 πραγματοποιήθηκε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στο Βόλο.

Η τυπικά γηπεδούχος ΑΕΚ του Μάσιμο Καρέρα ξεκίνησε με το αναμενόμενο 4-3-3, χωρίς να υπάρχει κάποια έκπληξη στα πρόσωπα της αρχικής ενδεκάδας, ενώ ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1 και τον Ραντζέλοβιτς να αποτελεί τη μίνι - έκπληξη στα δεξιά της μεσοεπιθετικής γραμμής.

Ο τελικός μεταξύ της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού διεξήχθη με τους νέους κανονισμούς διαιτησίας, όπως ενημέρωσε πριν τη σέντρα η ΕΠΟ τον Ολλανδό ρέφερι, Μπιορν Κάιπερς.

Εκατέρωθεν φάσεις και γκολ ο Ολυμπιακός

Η αναμέτρηση ξεκίνησε πάρα πολύ καλά και με ρυθμό, αφού μόλις στο 6ο λεπτό έγινε η πρώτη σημαντική ευκαιρία, όταν ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά έπειτα από στημένη φάση, αλλά δεν σημάδεψε σωστά και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, από το αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Μάρκο Λιβάγια εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, ο Τζολάκης δεν μπλόκαρε, ο Ολιβέιρα από κοντά σούταρε, αλλά ο Μπα λίγα εκατοστά πριν η μπάλα πέρασε την γραμμή της εστίας έδιωξε.

Ό,τι δεν κατάφερε η ΑΕΚ το πέτυχε ο Ολυμπιακός στο 10ο λεπτό με τον Ραντζέλοβιτς. Ο νεαρός εξτρέμ των Πειραιωτών βρέθηκε από τα πλάγια μέσα στην περιοχή και σούταρε δυνατά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το ΑΕΚ - Ολυμπιακός 0-1.

Ο ρυθμός δεν έπεσε και οι δυο αντίπαλοι έψαξαν το γκολ με την ΑΕΚ στο 33' να χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Μπακάκης σέντραρε από τα δεξιά και βρήκε τον Λιβάγια, ο οποίος πέρασε τον Μπρούνο μέσα στην περιοχή και το σουτ του κόντραε στον Σισέ.

Ο Βασίλης Τοροσίδης με το τρόπαιο του Κυπέλλου
© Φωτογραφία : INTIME Sports/Tzamaros Panagiotis

Τεράστιο χαμένο τετ α τετ του Ελ Αραμπί

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τους τυπικά φιλοξενούμενους στο 35' με τον Ελ Αραμπί να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα της Ένωσης, όμως, το πλασέ του πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι του πορτιέρο της ΑΕΚ.

Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα πίεσε για να φέρει το ματς στα ίσα και στο 38΄, ο Βέρντε προσπάθησε να νικήσει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ τον Τζολάκη, αλλά ο νεαρός γκολκίπερ έδιωξε. Τρία λεπτά μετά,  το διαγώνιο δυνατό σουτ του Μάνταλου έδιωξε με υπερένταση ο Τζολάκης. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήταν ερυθρόλευκη με το σουτ του Ραντζέλοβιτς στο 43΄, να διώχνει σε κόρνερ ο Τσιντώτας.

Έσωσε το 2-0 ο Τσιντώτας, δύο φορές

Όπως ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ήταν και η επανάληψη με τον Ολυμπιακό να χάνει φοβερή ευκαιρία με τον Μασούρα στο 49'. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός των Πειραιωτών βρέθηκε απέναντι από τον Τσιντώτα, αλλά ο πορτιέρο της ΑΕΚ τον νίκησε έστω και με δόση τύχης.

Ο χειρότερος παίκτης της Ένωσης στον αγωνιστικό χώρο, ο Μιχάλης Μπακάκης, στο 55΄ δεν πρόλαβε τον Μασούρα, ο οποίος μπήκε μέσα στν περιοχή και ο διεθνής μπακ τον ανέτρεψε καθαρά κάνοντας πέναλτι. Όμως, ο Τσιντώτας νίκησε τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί από τα 11 μέτρα, αφήνοντας... ζωντανό το παιχνίδι.

Η ΑΕΚ έπειτα από αυτή τη φάση πήρε θάρρος και μερικά δευτερόλεπτα αργότερα (58'), ο Σιμόες έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τζολάκη. Ο νεαρός πορτιέρο στο 61΄έπιασε σταθερό και το σουτ του Λιβάγια από πλάγια θέση.

Φάνηκε η κούραση

Στη συνέχεια, ήρθε η κούραση και ο ρυθμός έπεσε με την αμέσως επόμενη αξιοσημείωτη φάση να είναι ένα τελείως άστοχο σουτ του Παουλίνιο στο 79' και ακόμη ένα του Μάνταλου δυο λεπτά αργότερα.

Στο 87' ο Ελ Αραμπί δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μάνταλου και το πλασέ του μπλόκαρε ο Τσιντώτας. Ο Μαροκινός φορ του Ολυμπιακού δεν ήταν σε καθόλου καλή μέρα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο νεαρός Μαχαίρας δοκίμασε το σουτ, αλλά ο Τζολάκης έδιωξε με γροθιές κρατώντας το 1-0.

Νταμπλ ο Ολυμπιακός, τέταρτος χαμένος τελικός για την ΑΕΚ

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας για τη σεζόν 2019-20 και πανηγύρισε το νταμπλ. Από την άλλη, η Ένωση στον πέμπτο σερί τελικό της δεν πήρε το τρόπαιο και αυτός ήταν ο τέταρτος συνεχόμενος χαμένος

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (62' Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (80' Μαχαίρας), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε (62' Αλμπάνης), Λιβάγια, Ολιβέιρα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Μπρούνο, Μπα, Σισέ, Τοροσίδης (79΄Σεμέδο), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Βαλμπουενά (76' Καφού), Ραντζέλοβιτς, Ελ Αραμπί (90' Φορτούνης).