07:24 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Ο ΠΑΟΚ τρεις μέρες μετά την επική πρόκριση επί της Μπενφίκα για το Champions League, φιλοξένησε στην Τούμπα τον Ατρόμητο για τη 2η αγωνιστική της Super League και έφερε ισοπαλία με 1-1.

Η νίκη επί των Πορτογάλων που του έδωσε το εισιτήριo για τα πλέι οφ του Champions League, φαίνεται πως επηρέασε την ομάδα του Άμπελ Φερέιρα, αφού δυσκολεύτηκε κόντρα στον Ατρόμητο για το ελληνικό πρωτάθλημα και έχασε βαθμούς μετά το 1-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν άχρωμο με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες και η πρώτη αξιοσημείωτη σημειώθηκε στο 16ο λεπτό, όταν ο Ζίβκοβιτς με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Σφιντέρσκι στην περιοχή, με τον Πολωνό να σουτάρει και τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Ο Φερνάντο Βαρέλα μετά τη λήξη του αγώνα με την Μπενφίκα
© Φωτογραφία : INTIME Sports/Papanikos Giannis

Στο 33ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα με τον Χρήστο Τζόλη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει εφτά τελικές και αυτή του Περιστερίου μόλις μια.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό με τις δυο ομάδες να πατάνε στο χορτάρι με στόχο να σκοράρουν από νωρίς. Στο 51', ο Μπίσεσβαρ πέρασε έναν αντίπαλο και με εξαιρετική λόμπα βρήκε τον Τζόλη, o ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιαννιώτη που έδιωξε δύσκολα.

Δοκάρι ο Ατρόμητος, γκολ ο ΠΑΟΚ

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ατρόμητος έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αφού έφυγε στην αντεπίθεση και ο Κιβρακίδης δοκίμασε το πόδι του από τα δεξιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ζίβκο Ζίβκοβιτς. Το παιχνίδι έγινε ροντέο με τους «ασπρόμαυρους» να προσπαθούν να πιέσουν και το «αστέρι» να μην τους αφήνει σε ησυχία.

Στο 55' ο Σβαμπ σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Γιαννιώτη και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Γιακουμάκης στην αντεπίθεση πλάσαρε άουτ. Αφού οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν δίχτυα, το κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο 57'. Ο Ζίβκοβιτς από τον άξονα, βρήκε τον Γιαννούλη στα αριστερά με τον Σέρβος να κάνει την κίνηση στην περιοχή και έγινε ξανά αποδέκτης της μπάλας για να την στείλει στα δίχτυα για το 1-0.

Αυτογκόλ ο Μιχάι και 1-1

Ο Ατρόμητος, δεν το έβαλε κάτω και ένα λεπτό μετά ο Γιακουμάκης πλάσαρε τον Ζίβκοβιτς, ο Ραμπέγιο πήρε το ριμπάουντ, αλλά αστόχησε.

Στο 72' ο Κούτσιας έγραψε ιστορία, αφού γίνεται ένας από τους νεαρότερους παίκτες που παίζουν στην ιστορία του ΠΑΟΚ σε ηλικία 16 ετών, 7 μηνών και 10 ημερών. Ο νεαρός δεν έφερε γούρι στον δικέφαλο, αφού στο 77' ο Ενσκικουλού πάτησε περιοχή, γύρισε με πάσα, στην πορεία βρέθηκε ο Μιχάι, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν για να πάρουν τη νίκη, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο, λίγες μέρες πριν το πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ του Champions League με την Κράσνονταρ.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Μιχάι, Γιαννούλης, Σβαμπ, Εσίτι, Μπίσεσβαρ, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σφιντέρσκι (72΄ Κούτσιας)

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Στρούγγης, Γούτας, Γκάλο, Τομάσεβιτς, Χαρίσης (73΄Ούμπιδες), Σάλομον, Κιβρακίδης, Ραμπέλο, Γιακουμάκης, Μανούσος (46' Κωτσόπουλος)