00:45 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Ο ΠΑΟΚ για την 3η αγωνιστική της Super League πήγε στο Πανθεσσαλικό και αντιμετώπισε τον Βόλο ΝΠΣ, με τις δύο ομάδες να φέρνουν ισοπαλία με 0-0. Δοκάρι ο δικέφαλος.

Ο ΠΑΟΚ μετά την ήττα από τη Κράσνονταρ στη Ρωσία με 2-1 για το πρώτο μεταξύ τους ματς για τα πλέι οφ του Champions League πήγε για τη Super League να αγωνιστεί στο Βόλο με την τοπική ομάδα.

Με πολλές αλλαγές ο Φερέιρα

Ο Άμπελ Φερέιρα έχοντας αρκετές αλλαγές στην 11άδα, αφού υπάρχει μπροστά το πιο κρίσιμο παιχνίδι των τελευταίων ετών για τον ΠΑΟΚ, όπου φιλοξενεί την Κράσνονταρ στην Τούμπα και θέλει να ανατρέψει το σκορ του πρώτου παιχνιδιού και να αγωνιστεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Πορτογάλος τεχνικός παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 3-4-3 και στο πρώτο μισάωρο του αγώνα στο Πανθεσσαλικό, ο δικέφαλος ψαχνόταν. Την πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης την είχε ο Βόλος στο 17ο λεπτό όταν η κεφαλιά του Ριένστρα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Η πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ σημειώθηκε στο 28' με τον Τσόλακ να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ με κεφαλιά. Στο 32΄, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, αλλά με υπόδειξη του VAR υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Φουριόζος ο ΠΑΟΚ στο β΄ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50'  είχε δοκάρι, όταν ο Τσόλακ έκανε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον ώμο αμυντικού και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα, έγινε νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς, αφού ο Τσόλακ βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα, αλλά αντί να σουτάρει πάσαρε δίπλα στον Πέλκα και αυτός δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Βόλου.

Στο 65' ο ΠΑΟΚ έχασε νέα τεράστια ευκαιρία με τον Τσόλακ από το ένα μέτρο να κάνει το σουτ, αλλά οι παίκτες του Βόλου έδιωξαν τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Στο 82' ο Βόλος διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χτύπημα του Ίνγκανσον στον Μπαριέντος, με τον διαιτητή να δείχνει συνέχεια στο ματς.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να φέρνει ισοπαλία για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στη Super League και έχει μπροστά του τον επαναληπτικό με την Κράσνονταρ για τα πλέι οφ του Champions League.

Βόλος (Λόπεθ): Γκαραβέλης, Τέκιο, Σάντσες, Κολόμπο, Φεράρι - Ριένστρα, Τσοκάνης, Μπαριέντος (86’ Κιάκος), Μαρτίνες (58’ Μπαρτόλο), Περέα (50’ Γκουαροτσένα), Δουβίκας

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς - Κρέσπο, Ίνγκασον, Μιχάι, Ουαγκέ (73’ Κούτσιας), Εσίτι (63’ Ελ Καντουρί), Νινούα, Περέιρα (63’ Γιαννούλης), Πέλκας (56’ Άντριγια Ζίβκοβιτς), Βρακάς (56’ Τζόλης), Τσόλακ.