10:50 24 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 0 0

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να συνεχίσει με το απόλυτο στη Super League, αφού πήγε στα Γιάννενα και έφερε ισοπαλία με 1-1 απέναντι στον ΠΑΣ. Ακυρώθηκε γκολ στο 90+1΄. Σκόρερ οι Παμλίδης και Ελ Αραμπί.

Το πρώτο παιχνίδι για τον ΠΑΣ Γιάννινα στην έδρα του, αλλά και το πρώτο του Ολυμπιακού εκτός έδρας για το πρωτάθλημα Super League έληξε χωρίς νικητή με τις δύο ομάδες να φεύγουν από τον αγωνιστικό χώρο με το 1-1.

Γκολ με τη... σέντρα ο ΠΑΣ

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα του για την 4η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με διάταξη 4-3-3 και μόλις στο 5ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με τέρμα του Παμλίδη. Ο Κρίζμαν από δεξιά έδωσε στον Σάλιακα, αυτός πέρασε στον Σιόντη και εκείνος με την σειρά του έδωσε κάθετα στον Καρτάλη, ο οποίος βρήκε τον Παμλίδη και ο τελευταίος γύρισε το κορμί του και με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Τζολάκη.

Ο ΠΑΣ στεκόταν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και στο 25' βγήκε στην κόντρα με τον Κρίζμαν να τον σουτάρει έξω από την περιοχή και ο πορτιέρο του Ολυμπιακού έδιωξε με υπερένταση. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού σημειώθηκε στο 36΄ όταν ο Βαλμπουενά έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Σεμέδο έπιασε την κεφαλιά από κοντά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Άλλαξε σύστημα ο Μαρτίνς και ισοφάριση

Στην επανάληψη, ο Πορτογάλος προπονητής του Ολυμπιακού άλλαξε το σύστημα σε 4-2-3-1 και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 51'. Ο Φορτούνης με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Ελ Αραμπί, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στα δίχτυα για να κάνει το 1-1.

Ο Κώστας Φορτούνης που είχε περάσει ως αλλαγή προσπάθησε στο 58' για την ανατροπή, αλλά το σκαφτό σουτ πέρασε πάνω από το δοκάρι του ΠΑΣ. Στη συνέχεια, σε ένα δίλεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν τους ερυθρόλευκους με σουτ του Καρτάλη έξω από την περιοχή στο 60΄, έδιωξε ο Τζολάκης και έγινε το ίδιο σε σουτ του Σάλιακα στο 62'.

Δοκάρι με τον Κρίζμαν

Ο Ολυμπιακός προειδοποίησε με ένα πολύ καλό σουτ του Μπουχαλάκη έξω από την περιοχή στο 65΄ με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Το VAR ακύρωσε το 1-2

Όμως, στο 70' ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε πολύ κοντά στο 2-1, όταν ο Κρίζμαν έκανε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και ο Τζολάκης είδε τη μπάλα να φεύγει από τα χέρια του και να χτυπά στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια πρόλαβε και κράτησε τη μπάλα πριν αυτή περάσει ολόκληρη την τελική γραμμή της εστίας του.

Νέο σύστημα και τεράστια ευκαιρία του Χασάν

Τότε, ο Πέδρο Μαρτίνς ξανά άλλαξε το σύστημα του σε 4-4-2. Στο 83', ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Χασάν, ο οποίος ανενόχλητος από θέση βολής, έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ελ Αραμπί έκανε πλασέ και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο και ο Χασάν από κοντά πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ και το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πίρσμαν, Σιόντης (86΄ Λιάσος), Καρτάλης (73΄ Ντομίνγκεθ), Κάστρο, Νάουμετς (57΄ Λεό), Παμλίδης (86΄ Λώλης), Κρίζμαν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά (46΄ Φορτούνης, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς (69΄ Χασάν), Ελ Αραμπί.