20:10 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 10

O Ολυμπιακός για την 5η αγωνιστική της Super League φιλοξένησε τον Ατρόμητο στο «Γ. Καραϊσκάκης» και νίκησε με 4-0 με χατ τρικ του Ελ Αραμπί. Με χρήση του VAR η κόκκινη στους Περιστεριώτες στο 30΄ και το 1-0, έπειτα από υπόδειξη οφσάιντ του βοηθού.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς μετά την ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής με τον ΠΑΣ Γιάννινα, υποδέχθηκε τον σύλλογο του Ατρομήτου, λίγες μέρες πριν τη πρεμιέρα του στους ομίλους του Champions League.

Οι Πειραιώτες είχαν πολλά παράπονα από τη διαιτησία στα Γιάννενα και έστειλαν και επιστολή στην ΚΕΔ και τον Κλάτενμπεργκ  και ο αναπληρωτής Υπεύθυνος Άσκησης Δίωξης Ποδοσφαιρικών Αδικημάτων άσκησε δίωξη στους «ερυθρόλευκους» για τα όσα έγιναν μετά τη λήξη του αγώνα στους Ζωσιμάδες.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε στα Γιάννενα το πρώτο γκολ της σεζόν, ενώ ο Ατρόμητος  ξεκίνησε τη Super League με ήττα στην έδρα του από το Βόλο, αλλά πήρε ισοπαλίες από ΠΑΟΚ και ΟΦΗ και νίκησε στο τελευταίο του παιχνίδι την ΑΕΚ με 1-0 στο Περιστέρι.

Οι Πρωταθλητές και Κυπελλούχοι Ελλάδας μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 5ο λεπτό σημείωσαν τη πρώτη καλή στιγμή με τον Βαλμπουενά να σουτάρει έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ και ένα λεπτό μετά, από ωραία προσπάθεια του Χασάν, η μπάλα έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Γιαννιώτη.

Κοντά στο 1-0

Ο Ολυμπιακός έφτασε πάρα πολύ κοντά στο 1-0 στο 12΄, όταν ο Μασούρας, έπειτα από σέντρα του Ραφίνια, βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, αλλά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Οχτώ λεπτά μετά, ο Σεμέδο έδωσε στη μπάλα πορεία προς τα δίχτυα με τον ώμο, αλλά ο Γούτας έδιωξε πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Με 10 παίκτες ο Ατρόμητος από το 30' με χρήση VAR

Στο 30' έγινε η φάση που σημάδεψε τον αγώνα, αφού ο Μάτις δέχθηκε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Κουτσιαύτη με χρήση του VAR, για ένα φάουλ πάνω στον Καμαρά. Ο Μάτιτς πήγε με τις τάπες στον αστράγαλο του παίκτη του Ολυμπιακού.

Ο Πορτογάλος προπονητής των γηπεδούχων, στο 40΄ πέρασε τον Ελ Αραμπί στη θέση του Μασούρα, όμως, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 0-0.

Με τον συνήθη ύποπτο Ελ Αραμπί και Video Assistant Referee

Έξι λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Καμαρά έδωσε φοβερή κάθετη πάσα στον Φορτούνη και αυτός βρήκε τον Ελ Αραμπί, ο οποίος σκόραρε προ κενής εστίας γράφοντας το 1-0. Μπορεί, ο επόπτης να σήκωσε τη σημαία και να καταλόγισε οφσάιντ, όμως, με τη χρήση του Video Assistant Referee το γκολ μέτρησε κανονικά.

«Καθάρισε» με Χασάν

Ο Ολυμπιακός καθάρισε την υπόθεση νίκη στο 65ο λεπτό με σκόρερ τον Αχμέντ Χασάν. Ο Σάλομον έκανε κακό κοντρόλ και ο Ελ Αραμπί έδωσε την μπάλα στον Εμβιλά και αυτός μέσα από την περιοχή βρήκε δεξιά τον Χασάν, ο οποίος ευστόχησε με πλασέ γράφοντας το 2-0.

Χατ τρικ ο Ελ Αραμπί

Στο 82' ο Λοβέρα έφυγε εξαιρετικά στην κόντρα πίσω από τη σέντρα και έδωσε την μπάλα στον Ελ Αραμπί, ο οποίος έκανε ωραία ντρίμπλα και σουτ με το αριστερό στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μαροκινός φορ σημείωσε χατ τρικ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με το γόνατο, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Καμαρά, Εμβιλά (76' Μπουχαλάκης), Μασούρας (40' Ελ Αραμπί), Φορτούνης (Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (70' Λοβέρα), Χασάν (76' Σουντανί).

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Γκάλο, Κιβρακίδης (69' Ούμπιδες), Νάτσος, Χαρίσης (61' Χριστοδουλόπουλος), Σάλομον (69' Γκαλβάο), Μουνίθ (35' Μπουσούλατζιτς), Κωτσόπουλος (61' Ενσικουλού), Μάτιτς.