01:31 27 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 20

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο του παιχνίδι με τον Πάμπλο Γκαρσία στον πάγκο, πήγε στο Αγρίνιο για να αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό και επικράτησε με 3-1 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση φάουλ του Νινούα στο 88'. Πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Τσόλακ.

Για την 7η αγωνιστική της Super League, ο Παναιτωλικός και ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκαν με διαφορετικά πρόσωπα στον πάγκο τους, αφού στους Αγρινιώτες καθόταν ο Λουτσιάνο που ανέλαβε υπηρεσιακός στη θέση του Μάκη Χάβου, ενώ ο Πάμπλο Γκαρσία ανέλαβε την τεχνική ηγεσία των Θεσσαλονικιών, μετά την αποχώρηση του Άμπελ Φερέιρα για τη Βραζιλία.

Με το πόδι στο γκάζι ο ΠΑΟΚ και 1-0

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 4ο λεπτό έχασε τρομερή ευκαιρία για να σκοράρει, όταν ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα με τον Βαρέλα να παίρνει την κεφαλιά και τον Κνετ να διώχνει τελευταία στιγμή. Ο δικέφαλος απείλησε ξανά στο 13΄ με τον Γιαννούλη να βρίσκει τον Μουργκ, ο οποίος έκανε το απευθείας σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ βρήκε δίχτυα, όταν ο Σβαμπ έκανε τη σέντρα και ο Σβιντέρσκι από το ύψος του πέναλτι πήρε την κεφαλιά και την έστειλε στη δεξιά γωνία του Κνετ για το 1-0. Ο Πολωνός επιθετικός, στο 26', λίγο έλειψε να γράψει το 2-0, αλλά σε τετ α τετ προσπάθησε να πλασάρει με τον τερματοφύλακα να τον νικάει.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είχε δέκα τελικές με τις πέντε να είναι εντός εστίας, ενώ ο Παναιτωλικός είχε μόλις 3 τελικές με μια εξ αυτών πήγε στην εστία του Ζίβκοβιτς.

Καλύτερος ο Παναιτωλικός και 1-1

Στην επανάληψη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης φάνηκε κουρασμένη από το παιχνίδι με τη Γρανάδα, αφού οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν μπει πιο δυνατά για την ισοφάριση και την πέτυχαν στο 54΄. Ο Ίνγκασον έκανε πέναλτι στον Αριγίμπι και αυτός ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία στο 81΄,  με τον Α. Ζίβκοβιτς να σουτάρει έξω από την περιοχή, ο Κνετ έπεσε και απομάκρυνε, με τον Τσόλακ να παίρνει το ριμπάουντ, αλλά με πλασέ να μην νικάει τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

Απευθείας φάουλ και... τρίποντο

Δυο λεπτά πριν το φινάλε, ο ΠΑΟΚ με απίστευτη εκτέλεση φάουλ από τον Νινούα, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κνετ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του στο ντεμπούτο του Πάμπλο Γκαρσία.

Στις καθυστερήσεις ο δικέφαλος κέρδισε πέναλτι και ο Τσόλακ το εκτέλεσε και έγραψε το τελικό 3-1.

Ο Παναιτωλικός ακόμα δεν έχει γευθεί τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα, ενώ ο ΠΑΟΚ σημείωσε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στη Super League, μετά τις 12 Ιουλίου, όταν έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού στο Φάληρο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Λουτσιάνο): Κνετ, Λιάβας, Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον, Μεντόσα (79΄ Άλβαρες) , Ντάλσιο, Γιάκολις (79΄ Ρεζα), Βέργος (63΄ Ντουάρτε), Αριγίμπι, Ντίας (70΄ Τσιγγάρας).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ.Ζίβκοβιτς, Ουαγκέ (82΄ Ροντρίγκο), Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί (82΄ Νινούα), Σβαμπ (66΄ Εσίτι), Τζόλης (61΄ Μπίσεσβαρ), Μουργκ, Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (66΄ Τσόλακ).