03:19 03 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟY 2020
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 10

Η ΑΕΚ φιλοξένησε τον ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική της Super League, και παρότι αιφνιδιάστηκε, έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1.

Η Ένωση μετά την ήττα από τη Λέστερ στο Ολυμπιακό Στάδιο για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, υποδέχθηκε τον ΟΦΗ για το ελληνικό πρωτάθλημα με σκοπό να επιστρέψει στις νίκες.

Αιφνιδίασε ο ΟΦΗ

Οι Κρητικοί αιφνιδίασαν την Ένωση και προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Μπαλογιάννης, ο οποίος είχε απειλήσει ένα λεπτό νωρίτερα, έκανε τη σέντρα, ο Χνιντ απομάκρυνε, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Στούρτζεον, ο οποίος σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα για το 0-1.

Αντί για 0-2, έγινε το 1-1

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και στο 0-2, όταν στο 29' όταν ο Σακόρ έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Ένωσης. Αφού οι κιτρινόμαυροι δεν δέχθηκαν το δεύτερο γκολ, κατάφεραν τρία λεπτά αργότερα να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Νεντελτσεάρου. Αρχικά, το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά η φάση εξετάστηκε από το VAR.

Δοκάρι με τον Μαχαίρα

H AEK θα μπορούσε να είχε κάνει την ανατροπή από το πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Μαχαίρας με σουτ τράνταξε το δεξί δοκάρι του Βάτερμαν.

Η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ο πορτιέρο του ΟΦΗ στο 52΄έσωσε την ομάδα του από το 2-1, όταν ο Μαχαίρας έκλεψε και προσπάθησε να τον κρεμάσει. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μαχαίρας έδωσε τη θέση του στον Λιβάγια.

Ο Κροάτης επιθετικός σκόραρε στο 61', αλλά ο ρέφερι είχε σφυρίξει φάουλ και ακύρωσε το γκολ. Η ολική ανατροπή για την ΑΕΚ έγινε στο 74΄, με τον Σάκχοφ να μπαίνει στην περιοχή και αφού απέφυγε έναν αντίπαλό του, σούταρε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Βάτερμαν.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και η ΑΕΚ πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στο ελληνικό πρωτάθλημα.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Χνιντ, Νεντελτσιάρου, Λόπες (80΄ Ινσούα), Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Μαχαίρας (56΄ Λιβάγια), Μάνταλος, Τάνκοβιτς (80΄ Σβάρνας), Ανσαριφάρντ (67΄ Ολιβέιρα)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Λυμπεράκης, Βαφέας, Διαμαντής, Κοροβέσης, Σακόρ (87΄ Στάικος), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης (62΄ Ντε Γκούζμαν), Στάρτζεον (87΄ Νοικοκυράκης), Γιάννου (83΄ Γκαργκαλατζίδης)