22:32 15 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 12

Ο ΠΑΟΚ έκανε ποδαρικό με το αριστερό στο 2021, αφού πήγε στη Λάρισα για την 14η αγωνιστική της Super League και έφερε ισοπαλία με 1-1. Φοβερό γκολ από τον Πινακά. Στο 90+6' με πέναλτι του Βιεϊρίνια ο βαθμός για τον δικέφαλο.

Ο ΠΑΟΚ ήθελε να παραμείνει σε τροχιά κορυφής αγωνιζόμενος στο Αλκαζάρ, αλλά και να ξεκινήσει θετικά το 202 απέναντι στην ΑΕΛ, η οποία πριν τη σέντρα δεν είχε νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια της, όπου είχε πάρει μόλις ένα βαθμό, στο ντεμπούτο του Γιάννη Τάτση στον πάγκο της (0-0 με τον Ατρόμητο).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς και μόλις στα 12 δευτερόλεπτα ο Μιλοσάβλιεβιτς έκανε το σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε την μπάλα. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια ήταν καλύτερος και είχε την κατοχή με τον Καντουρί να πιάνει την κεφαλιά στο 8' έπειτα από κόρνερ, αλλά δεν σημάδεψε σωστά.

Δοκάρι ο ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλοί ήταν συνεχώς σε θέση άμυνας και απειλούσαν μόνο με σουτ από μακριά στο πρώτο ημίχρονο. Στο 28', ο Τζόλης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά δεν βρήκε δίχτυα και δύο λεπτά αργότερα, ο Νάγκι έκανε λάθος έξοδο με τον Τζόλη να σουτάρει και ο Μπέρτος απομάκρυνε τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Στο 42' σημειώθηκε η καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος, όταν ο Ίνγκασον έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Νάγκι έδιωξε με το πόδι εκατοστά πριν η μπάλα πέρασε την γραμμή της εστίας τους και στη συνέχεια ο Μουργκ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ τις φάσεις, η ΑΕΛ το γκολ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52΄ο Βιεϊρίνια σούταρε με το αριστερό, αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, μια λάθος απομάκρυνση του Νάγκι πάνω στον Μιχαήλ, έδωσε την ευκαιρία στον Ζίβκοβιτς να εκτελέσει με το αριστερό, αλλά σημάδεψε ψηλά άουτ.

Στο 65', ο Τζόλης κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι και ο Νάγκι μπλοκάρει.  Στο 70', ο Πινακάς με μια εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια πέρασε τον Βαρέλα και τον Ίνγκασον, αντιστάθηκε στο μαρκάρισμα του Βιεϊρίνια και πλάσαρε τον Πασχαλάκη για το ΑΕΛ - ΠΑΟΚ 1-0.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία απείλησε μετά από ώρα, αφού στο 77', ο Γιαννούλης τρύπωσε στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΛ, αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα καλά σε κεφαλιά.

Πέναλτι στο 90+6'

Στο 86΄ ο Τζόλης ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά στη μικρή περιοχή και έστειλε τη μπάλα άουτ στην έκτη του ευκαιρία στο ματς. Στις καθυστερήσεις, ο Νάγκι έκανε πέναλτι στον Σβιντέρσκι και ο Βιεϊρίνια εκτέλεση σωστά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και έγραψε το 1-1 με τον διαιτητή να σφυρίζει αμέσως τη λήξη της αναμέτρησης.

ΑΕΛ: Νάγκι, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μπέρτος, Σπαρβ, Φίλιπ, Μιλοσάβλιεβιτς, Νικολιάς (83΄Νούνιτς), Τρούγιτς (53' Πλατέλλας), Πινακάς (83΄Γλυνός).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Ντούγκλας Αουγκούστο (82' Σβαμπ), Καντουρί, Μουργκ (87' Τσόλακ), Αντρίγια Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σβιντέρσκι.