17:01 23 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
0 10

Στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Super League, η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε στη Λαμία από την τοπική ομάδα και επικράτησε με 1-0. Σκόρερ ο Καρίμ Ανσαριφάρντ.

Η Λαμία κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με το νέο έτος, αφού επικράτησε εντός έδρας του Άρη με 2-0, στο ντεμπούτο του Μιχάλη Γρηγορίου στον πάγκο της.

Από την άλλη, η ΑΕΚ έπειτα από τρία παιχνίδια χωρίς νίκη επέστρεψε στις επιτυχίες κόντρα στον Παναιτωλικό (1-0), στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο της στην τέταρτη θητεία του στην Ένωση.

Γκολ από νωρίς η ΑΕΚ

Η Ένωση κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα και το κράτησε μέχρι το φινάλε, αφού στο 9' ο Καρίμ Ανσαριφάρντ υποδέχτηκε την μπάλα στην περιοχή και με το δεξί νίκησε τον Επασί. Εννιά λεπτά αργότερα, ο Μπακάκης θα μπορούσε να είχε κάνει το 0-2, αλλά σε τετ α τετ νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Λαμίας.

Στο 21', ο Ιρανός επιθετικός της ΑΕΚ, έπειτα από σέντρα του Ινσούα έπιασε την κεφαλιά, αλλά σταμάτησε στο δοκάρι.

Κόκκινη κάρτα στον Ινσούα

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ έμεινε στο 53' με δέκα παίκτες, αφού ο διαιτητής Κουτσιαύτης και με τη χρήση του VAR έδειξε κόκκινη κάρτα στον Ινσούα για πάτημα στον Προβυδάκη.

Από εκεί και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι κλείστηκαν στο μισό γήπεδο, αλλά η Λαμία δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις και ο δικέφαλος έφυγε με το «διπλό» από τη Λαμία.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βλάχος, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σκόνδρας, Μπεχαράνο (59' Τζανδάρης), Μπιάρνασον, Προβυδάκης (59' Ντέλετιτς), Βασιλακάκης (59' Αραμπούλι), Ρόμανιτς (63' Τιρόνε), Καραμάνος.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Νεντελτσεάρου, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Σάκχοφ (69' Κρίστιτσιτς), Μάνταλος (62' Γαλανόπουλος), Αλμπάνης (57' Λόπες), Τάνκοβιτς (69' Λιβάγια), Ανσαριφάρντ (62' Ολιβέιρα).