ΜΠΑΣΚΕΤ
0 0 0

Για την 5η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League ο Ιωνικός Νίκαιας, ο Κολοσσός Ρόδου, ο Προμηθέας Πατρών και ο Πανιώνιος πήραν σημαντικές νίκες.

Ιωνικός Νικαίας - Λάρισα 68-64

Σε ένα παιχνίδι με εναλλαγή του προβαδίσματος ο Ιωνικός επικράτησε της Λάρισας με 68-64 παρότι τρία λεπτά πριν τη λήξηε έχανε με 57-59. Ο Τζόουνς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Ιωνικό κάνοντας το 60-59  και στη συνέχεια ακολούθησαν βολές με το σκορ στο 66-64, ο Τζόουνς  έκανε το 2/2 και τελείωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 31-32, 44-50, 68-64

Κολοσσός - ΠΑΟΚ 87-66

Ο Κολοσσός Ρόδου ήταν πάρα πολύ εύστοχος έξω από τα 6,75μ. και λίγο έλειψε να κάνει ρεκόρ εύστοχων τριπόντων στην ΕΚΟ Basketleague έχοντας 15/34!  Η διαφορά στο ημίχρονο πήγε στο +15 (53-38) και στο +23 (61-38) με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 71-48. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική.

Τα δεκάλεπτα:21-15, 53-38, 71-48, 87-66

Ήφαιστος - Προμηθέας 72-75

Ο Προμηθέας Πατρών μετά το ευρωπαϊκό παιχνίδι συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα στο ντέρμπι με τον Ήφαιστο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 46-54 και 50-55 στη τρίτη περίοδο με τη διαφορά να φτάνει στο +11 (57-68) στο 35΄. Όμως, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (72-74). Ο Προμηθέας άντεξε και πήρε τη νίκη με 72-75

Ηρακλής - Πανιώνιος 96-101

Ο Πανιώνιος πήρε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη στη Θεσσαλονίκη επί του Ηρακλή επικρατώντας στο «Ιβανώφειο», έχοντας  60% στα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-45, 67-73, 96-101.