Euroleague: Πήρε τον ρωσικό εμφύλιο η Χίμκι

© Sputnik / Alexander Halperin
ΜΠΑΣΚΕΤ
0 0 0

Η Χίμκι επικράτησε στην Αγία Πετρούπολη επί της Ζενίτ με 73-87 για την 7η αγωνιστική της Euroleague καθώς δυσκολεύτηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο.

Η ομάδα της Μόσχας με τη νίκη της στο ρωσικό εμφύλιο έφτασε στο 5-2, ενώ η Ζενίτ έπεσε στο 2-5 μην μπορώντας να εκμεταλλευτεί την έδρα της για μια ακόμα φορά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν τον επιθετικό τους πλουραλισμό με το σκορ να σταματάει στο 28-28. Όμως, στη δεύτερη περίοδο η Χίμκι πήρε μια διαφορά εννιά πόντων και πήγε στο ημίχρονο με την ανάπαυλα με 43-52.

​Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ζενίτ μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά μέχρι και στους δύο πόντους (58-60) στο 26', αλλά η Χίμκι με σερί τρίποντα τελείωσε το δεκάλεπτο στο +8 (60-68).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τη διαφορά μέχρι και στο +15 (63-78) στο 35΄ και στο 38' (67-82). Η μέγιστη διαφορά ήταν στο +17 με 70-87), αλλά το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με buzzer beater τρίποντο των γηπεδούχων (73-87).