«Καταιγίδα» ο Ολυμπιακός στο Βερολίνο

© Φωτογραφία : Intime p.a.
ΜΠΑΣΚΕΤ
0 0 0

Ο Ολυμπιακός παρέσυρε στους δικούς του ρυθμούς την Άλμπα στο Βερολίνο συντρίβοντας την με 80-99 για την 10η αγωνιστική της Euroleague και συνέχισε την παράδοση.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε χάσει ποτέ στο παρελθόν από την Άλμπα Βερολίνου μετρώντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς και συνέχισε την παράδοση του και φέτος για την 10η αγωνιστική της Euroleague κάνοντας το 5 στα 5 κόντρα στον γερμανικό σύλλογο.

Οι ερυθρόλευκοι προερχόντουσαν από την ήττα στο Μόναχο απέναντι στη Μπάγερν, αλλά δεν έχασαν για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ώρες στη Γερμανία παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ και σκοράροντας με πολλούς παίκτες, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρούμπιτ.

Με το πόδι στο γκάζι!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παρκέ του Βερολίνου και κατάφερε να προηγηθεί από τα πρώτα λεπτά με +8 (6-14), ενώ στα μισά της περιόδου η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή (8-20). Η Άλμπα μείωσε με ένα τρίποντο του Έρικσον σε 11-20, αλλά αμέσως η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +14 (11-25). Σε εκείνο το χρονικό σημείο o Ολυμπιακός είχε 7/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 2/3 βολές. Ο Σνάιντερ μείωσε με δύο σερί τρίποντα, αλλά ο Πρίντεζης είχε πάντα απάντηση και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 17-30.

​Στο +22 ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα του Κεζμούρα να βρίσκει εύκολα το καλάθι με όλους τους παίκτες. Από το +13 στο 10ο λεπτό η διαφορά με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Μπράντον Πολ και Βασίλη Σπανούλη πήγε στο +19 (23-42) στο 16', αλλά και στο +22 (27-49) λίγο αργότερα με καλάθι και φάουλ του Μιλουτίνοφ.  Οι Γερμανοί προσπάθησαν να μειώσουν και κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με 17 πόντους διαφορά (38-55).

​Απειλούσε από το τρίποντο η Άλμπα

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες δεν κατέβασαν ταχύτητα και ξεκίνησαν τη περίοδο με τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη για το +20 (38-58) με τη διαφορά να πηγαίνει στο +25 (40-65) και στο +26 (43-69), αλλά με δύο σερί τρίποντα των Βερολινέζων το σκορ έγινε 49-69. Με νέα εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ. η Άλμπα μείωσε στους 14 (57-71) και με επιμέρους σκορ 5-0 ο Ολυμπιακός την πήγε και πάλι στο +19 με 57-76 που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

«Ζώνη» η γερμανική ομάδα, παραλίγο 100άρα ο Ολυμπιακός

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να ξεκινά και πάλι καταιγιστικά πηγαίνοντας στο +22 (57-79), αλλά οι Γερμανοί με τρίποντο και άμυνα ζώνης έφτασαν και πάλι στους 14 (65-79).

Στη ζώνη της Άλμπα, ο Ολυμπιακός απαντούσε με τρίποντα, αρχικά με τον Ρότσεστι και μετά τον Μπράντον Πολ φτάνοντας στο +18 (67-85) στο 34' και με τον ίδιο παίκτη πάλι με τρίποντο να κάνει το 68-88 στο 35΄ και στα επόμενα πέντε λεπτά η ομάδα του Κεζμούρα δεν ανησύχησε και παραλίγο να ξεπεράσει τους 100 πόντους επικρατώντας με 80-99 και έχει ρεκόρ 4-6.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 38-55, 57-76, 80-99

Αλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Μέισον 15 (3/3 τρίποντα, 6/7 βολές), Γκιφάι 8 (2), Έρικσον 16 (4/7 τρίποντα), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέρμανσον 6 (7 ασίστ), Νίκιτς, Όγκμπε 2, Γκεντράιτις 4, Νόκο 11, Σίκμα 6 (6 ασίστ)

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Πάντερ, Ρότσεστι 5 (6 ασίστ), Μπάλντγουιν 6, Πολ 12 (4/7 τρίποντα), Κόνιαρης 7 (1), Σπανούλης 11 , Μιλουτίνοφ 8 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 5 (1), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 12, Ρούμπιτ 16 (7 ριμπάουντ), Ριντ 2.

Σπανούλης: Άρχισα να φοβάμαι όταν έγινα πατέρας - Βίντεο