13:24 24 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2020
ΜΠΑΣΚΕΤ
0 0 0

Η Αναντολού Εφές δραπέτευσε από μια πολύ δύσκολη έδρα επικρατώντας στο Μιλάνο της Αρμάνι με 81-76 για την 10η αγωνιστική της Euroleague και παρέμεινε στην κορυφή.

Η Αρμάνι είχε το απόλυτο στην Ιταλία με πέντε στις πέντε νίκες, αλλά η Εφές αν και δύσκολα κατάφερε να αποδράσει από το Μιλάνο με 81-76.

Η τουρκική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 2-7, αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 17-16.  Μάλιστα, η δεύτερη περίοδος βρήκε την Αρμάνι να παίρνει μια διαφορά έξι πόντων (25-19) στο 12'.

Όμως, οι Λάρκιν και Μπομπουά βρήκαν καλάθια και η Εφές προσπέρασε με +5 (28-33) στα μισά της δεύτερης περιόδου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 39-41.

Το ντέρμπι κράτησε ως το τέλος παρότι στο 28'  η Εφές ξέφυγε με +7 (55-62) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 60-62 και όλα θα κρινόντουσαν στα δέκα τελευταία λεπτά.

Στο 37΄η Εφές πήρε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (68-73) και το κράτησε μέχρι τέλος με τον Σέρχι Ροντρίγκεθ να γράφει με τρίποντο το 74-77 και στη συνέχεια να αστοχεί για την ισοφάριση με το παιχνίδι να οδηγείται στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-41, 60-62, 76-81.