Euroleague: Η Μπαρτσελόνα παρέσυρε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

© Φωτογραφία : Twitter / FCBbasket
ΜΠΑΣΚΕΤ
0 0 0

Η Μπαρτσελόνα παρέσυρε στους δικούς της ρυθμούς στη Βαρκελώνη τη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου και νίκησε με 96-73 για τη 10η αγωνιστική της Euroleague.

Όταν η Μπαρτσελόνα πήρε φόρα δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και νίκησε με 96-73 παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας της Euroleague.

Οι Καταλανοί μέσα στο «Palau Blaugrana» δείχνουν ανίκητοι με τον Νίκολα Μίροτιτς να κάνει double double με 25 πόντους και 14 ριμπάουντ κάνοντας ό,τι ήθελε στο γήπεδο.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με τρεις πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (21-18), αλλά η Μακάμπι δεν παρέδωσε τα όπλα και πήγε αυτή στο ημίχρονο με +3 (43-46). Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπήκε ποτέ στο... παρκέ.

Μέχρι το 26ο λεπτό η διαφορά ήταν στο +5 (60-55) και έφτασε σε διψήφια επίπεδα (71-60) στο 29' με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 74-66. Στην τελευταία περίοδο, όμως, η Μπαρτσελόνα έκανα πάρτι και ανέβασε τη διαφορά στο +20 (88-68) στο 35' και το τελικό σκορ ήταν στο +23 (96-73).

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-46, 74-66, 96-73.