Ο Τζίμερ Φριντέτ στο ματς Λάρισα - Παναθηναϊκός

Νέα 100αρα του Παναθηναϊκού πριν τον Ολυμπιακό με 100% εύστοχο τον Φριντέτ - Βίντεο

© Φωτογραφία : Intime sports/Kydonas Giorgos
ΜΠΑΣΚΕΤ
0 0 0

Ο Παναθηναϊκός με τον Ρικ Πιτίνο να κάνει ντεμπούτο και στη Basket League επικράτησε στη Ρόδο του Κολοσσού με 103-69 με πρωταγωνιστές τους Ράις και Τζίμερ Φριντέτ.

Ο Αμερικανός προπονητής στην πρώτη του εμφάνιση ξανά στην πράσινη τεχνική ηγεσία νίκησε τη Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ για την Euroleague με 100-68 και τώρα για το ελληνικό πρωτάθλημα επικράτησε με σχεδόν το ίδιο σκορ απέναντι στον Κολοσσό στη Ρόδο (69-103).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν μόλις για τρία λεπτά όταν και προηγήθηκαν με 9-5, αλλά εκεί και έπειτα άρχισε το σόου του Παναθηναϊκού που έκανε ένα σερί 12-0 (9-17) και η διαφορά μόνο αυξανόταν. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στο +20 (24-44) έχοντας 72% στα δίποντα (16/22) και 50% στα τρίποντα (4/8).

Φριντέτ με 100% ευστοχία

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +35 (38-73) στα μέσα της τρίτης περιόδου και μέχρι το τέλος του αγώνα σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες του τριφυλλιού με τον Ράις να σταματά στους 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Φριντέτ με 15 πόντους και 100% ευστοχία (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή).

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 33-56, 48-75, 69-103

Πιτίνο: Αν ο Νικ Καλάθης σούταρε σαν τον Στεφ Κάρι, θα ήταν στο ΝΒΑ