23:35 27 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2020
ΜΠΑΣΚΕΤ
0 0 0

Η Χίμκι είχε μείνει χωρίς νίκη για 4 συνεχόμενες αγωνιστικές, αλλά συνέτριψε την Άλμπα στη Μόσχα με 104-87 και τώρα έρχεται στο ΣΕΦ για το ματς με τον Ολυμπιακό.

Οι Ρώσοι για την 13η αγωνιστική της Euroleague πήραν τη νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου και συνέχισαν σε τροχιά πλέι οφ ανεβαίνοντας στο 7-6 της βαθμολογίας .

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Χίμκι ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ που έκανε double double (24 πόντους, 10 ριμπάουντ) με τον Αλεξέι Σβεντ να σταματάει στους 22 πόντους και να μοιράζει 8 ασίστ. Για τους Γερμανούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόκας Γκιεντράιτις με 17 πόντους, ενώ ο Λάντρι Νοκό σημείωσε double - double (13 πόντους, 11 ασίστ).

Οι Μοσχοβίτες δυσκολεύτηκαν για ένα δεκάλεπττο όπου έβαλαν 32 πόντους και προηγήθηκαν με +9 (23-32). Στο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου η Χίμκι μείωσε στους 3 (39-42) και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +3 (54-51).

Στην επανάληψη με ένα σερί 8-0 η υπόθεση νίκη έλαβε τέλος με την Χίμκι να παίρνει διψήφια διαφορά πόντων στο 23' (62-51) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 77-63. Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία με τελικό σκορ το 104-87.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 54-51, 77-63, 104-87.

Χάνγκα: Ο Παναθηναϊκός στους διεκδικητές για το Final Four

Euroleague: Με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό οι 10 καλύτερες φάσεις του Νοεμβρίου - Βίντεο