04:33 28 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
ΜΠΑΣΚΕΤ
0 0 0

Ο Ολυμπιακός δεν αντιστάθηκε καθόλου στη Μαδρίτη για την 13η αγωνιστική της Euroleague απέναντι στη Ρεάλ και ηττήθηκε με 16 πόντους διαφορά (93-77).

Ήταν ένα από τα παιχνίδια που ξέρεις πως δύσκολα θα πάρεις κάτι, ειδικά όταν απουσιάζει και ο καλύτερος σου παίκτης, Βασίλης Σπανούλης. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να νικήσει στη Μαδρίτη και βρίσκεται στο 5-8, ενώ η Ρεάλ ανέβηκε στο 10-3.

Διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός ήξερε πως είχε πολύ δύσκολο έργο στο απόρθητο κάστρο της Ρεάλ Μαδρίτης και από το πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 2-4, αλλά οι Μαδριλένοι με ένα επιμέρους σκορ 10-0 έγραψαν το 12-4. Οι Πειραιώτες κατάφερε να μειώσουν με προσωπικούς πόντους του Γιώργου Πρίντεζη με 12-8, αλλά και πάλι η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε σερί 7-0 και προηγήθηκε με 19-8 με τον Ράντολφ να φτάνει τους 9 πόντους και έπειτα από δέκα λεπτά αγώνα το αποτέλεσμα να είναι 21-10.

16 πόντους σε πέντε λεπτά η Ρεάλ

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε τόσο καλή άμυνα και στα πρώτα λεπτά οι Ισπανοί έφτασαν τη διαφορά στο +13 (25-12) και στο +14 (29-15). Ένα τρίποντο του Ρούμπιτ έδωσε ανάσα στους φιλοξενούμενους, αλλά για λίγο αφού η Ρεάλ μέσα σε πέντε λεπτά είχε σημειώσει ήδη 16 πόντους και προηγήθηκε με +17 (37-20) με τη μεγαλύτερη διαφορά να φτάνει στο +19 (39-20), όμως, με τον Μιλουτίνοφ και τον Πρίντεζη οι Πειραιώτες πήγαν στο ημίχρονο με 11 πόντους πίσω (41-30).

​Από το -9 στο -24 ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο (43-34) στο 22΄ με τρίποντο του Κόνιαρη, αλλά αυτό κράτησε για μερικά δευτερόλεπτα αφού ο Ράντολφ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και στη συνέχεια ο Κοζέρ σε δύο συνεχόμενες φάσει πέτυχε καλάθι και πήρε και το φάουλ και εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (52-34).

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και ο Ράντολφ με «βόμβα» έξω από τα 6,75μ. έγραψε το +21 (57-36) στο 26' με τον Κοζέρ να κάνει πάρτι στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε τη διαφορά στο +23 (62-39). Ο Ολυμπιακός βρήκε τρόπο κυρίως με τον Ρότσεστι να μειώσει σε 65-48, όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της και στο +24 (72-48).

​Μείωσε, αλλά είχε χάσει το παιχνίδι

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τον Κοζέρ να συνεχίζει απτόητος να σκοράρει και έγραψε το +26 (74-48) στο 31'. Ομως, η ομάδα του Κεζμούρα κατάφερε να μειώσει και πάλι στους 14 (79-65) στο 36' με σερί 9-0.

Οι Μαδριλένοι χαλάρωσαν, αλλά χωρίς να... τρέξουν ξανά πήγαν στους +19 (89-70) με το τελικό σκορ να είναι το 93-77.

Πρώτος σκόρερ για τη Ρεάλ ήταν ο Κοζέρ με 18 πόντους όλους στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Τσέρι και ο Βεζένκοφ με 12.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77