05:26 01 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
ΜΠΑΣΚΕΤ
0 0 0

Ο Ολυμπιακός για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκα υποδέχθηκε την Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ και επικράτησε με 89-72. «Καυτός» Βεζένκοφ με 5/6 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός έχοντας ρεκόρ 7-12 δεν είχε περιθώρια για άλλες απώλειες ειδικά μέσα στην έδρα του και φιλοξενώντας την ουραγό του βαθμολογικού πίνακα, Μπάγερν Μονάχου, η οποία τον είχε νικήσει στη Γερμανία με τρεις πόντους διαφορά.

Στο δεύτερο παιχνίδι του Γιώργου Μπαρτζώκα στον πάγκο του Ολυμπιακού, οι ερυθρόλευκοι μπήκαν μουδιασμένα και βρέθηκαν να χάνουμε με 3-9, αλλά έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (8-9). Μάλιστα, με τον Πρίντεζη και τον Μπόλντγουιν να είναι οι ηγέτες στην επίθεση έφτασαν στο δεκάλεπτο στο +3 (17-14).

Στο +5 με 3/14 τρίποντα

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες σε ένα σχεδόν άδειο ΣΕΦ ήταν καλύτεροι σε επίθεση και άμυνα και πήραν μια διαφορά 8 πόντων στο 13΄(23-15). Οι Βαυαροί δεν τα παράταση και με κύριο εκφραστή τον  Μονρό μείωσαν σε 23-19, αλλά με ένα ερυθρόλευκο μικρό σερί έγινε το 27-19.

Η γερμανική ομάδα και πάλι με επίθεση διαρκείας έφτασε κοντά στο σκορ (27-24), αλλά ο Μπράντον Πολ πήρε το... όπλο του και εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (37-26) στο 18'. Πάντως, το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες κοντά με το αποτέλεσμα να είναι 37-32 με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος έξω από τα 6,75μ. (3/14)

​Από 37-32 σε 37-42

Η Μπάγερν μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 10-0 από εκεί που έχανε έφτασε να προηγηθεί με +5 (37-42) στο 25', αλλά και με +6 (43-49) στο 27'. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μπει ξανά στο κόλπο της νίκης πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο και έφτασε σε απόσταση μιας ανάσας (52-53) με τρίποντο του Κόνιαρη στο 29' και με δυο βολές του ίδιου παίκτη πήγε για την τελευταία περίοδο μπροστά (54-53).

​Με σερί 7-0 και Βεζένκοφ - Ρούμπιτ καθάρισε τη νίκη

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πάρα πολύ δυνατά το 4ο δεκάλεπτο και με ένα σερί 7-0 και 13-0 συνολικά έφτασε στο +8 (61-53). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν χαλάρωσε, όπως συνηθίζει, στη συνέχεια και έφτασε στο +13 (74-61) με 3/3 τρίποντα του Βεζένκοφ στο 35'.

Ο Βεζένκοφ και ο Ρούμπιτ έκαναν τη διαφορά στην περίοδο επιθετικά και ο Ρότσεστι μοίραζ ασίστ με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +17 (83-66) στο 38'. Το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό αποτέλεσμα (έφτασε στο +20 με 86-66 και 89-69) που ήταν το 89-72.

Ο Ολυμπιακός με αυτό το αποτέλεσμα κάλυψε και τους τρεις πόντους που έχασε στο Μόναχο και έφτασε στο 8-12, ενώ η Μπάγερν παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας της Euroleague με 6-14.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72

Μπαρτζώκας: Να παίζει ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα, αλλά επί ίσοις όροις