18:40 06 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
ΜΠΑΣΚΕΤ
0 0 0

Οι Μιλγουόκι Μπακς έφυγαν με τη νίκη από την έδρα των πρωταθλητών του NBA, Τορόντο Ράπτορς, καθώς επικράτησαν -τα ξημερώματα της Τετάρτης (26/02, ώρα Ελλάδας)- με 97-108 και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να φτάνει κοντά στο triple-double.

Μπορεί οι Τορόντο Ράπτορς να έβαλαν δύσκολα στους φιλοξενούμενους Μιλγουόκι Μπακς, αλλά τα «ελάφια» πήραν τη νίκη, τα ξημερώματα της Τετάρτης (26/02, ώρα Ελλάδας), με 97-108.

Οι πρωταθλητές του NBA πήραν προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 27-25, αλλά οι Μπακς παρέμειναν κοντά στο σκορ και έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 52.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, τα «ελάφια» ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έτσι πέρασαν μπροστά με 71-84 και, στη συνέχεια, δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα και έτσι έφτασαν στη νίκη με 97-108.

Για τους Ράπτορς, ξεχώρισαν ο Πασκάλ Σιάκαμ και ο Φρεντ ΒανΒλίτ με 22 και 14 πόντους, αντίστοιχα.

Για τους Μπακς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έφτασε κοντά στο triple-double, αφού πέτυχε 19 πόντους με 5/14 σουτ (2/4 τρίποντα), 7/8 βολές, 19 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κοψίματα σε 38 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, ο Κρις Μίντλετον ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας με 22 πόντους.

Οι Ράπτορς, πλέον, βρίσκονται στο 42-16 και οι Μπακς στο 50-8.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-25, 52-50, 71-84, 97-108.

Τορόντο Ράπτορς: Σιάκαμ 22 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ανουνόμπι 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ιμπάκα 5 (2/15 σουτ, 1/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάουρι 10 (2/12 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ασίστ), ΒανΒλίτ 14 (5/14 σουτ, 3 τρίποντα), Μπουσέρ 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χόλις-Τζέφερσον 6 (8 ριμπάουντ), Τόμας 9 (3), Ντέιβις 10 (1).

Μιλγουόκι Μπακς: Αντετοκούνμπο 19 (5/14 σουτ, 2 τρίποντα, 19 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίντλετον 22 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 15 (2 τρίποντα, 5 κοψίματα), Μπλέντσο 17 (5/14 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάθιους 7 (1), Γου΄λιαμς 9 (3), Ρ. Λόπεζ 3 (1), Χιλ 9 (1), Κόνατον 2, ΝτιΒιντσέντζο 5 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ).