ΜΠΑΣΚΕΤ
0 0 0

Οι Μιλγουόκι Μπακς ηττήθηκαν στην έδρα των Μαΐάμι Χιτ, την Τρίτη (03/03, ώρα Ελλάδας), με 89-105 και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε χαμηλά στην απόδοσή του.

Ήττα-χαστούκι δέχθηκαν οι Μιλγουόκι Μπακς, την Τρίτη (03/03, ώρα Ελλάδας), στο Μαϊάμι, από τους Χιτ καθώς ηττήθηκαν με 105-89 και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν έπιασε υψηλή απόδοση.

Οι Χιτ έκλεισαν κάθε διάδρομο στον Αντετοκούνμπο και έτσι πήραν προβάδισμα στο σκορ από την πρώτη περίοδο, αφού προηγήθηκαν με πέντε πόντους διαφορά (31-26). Τα «ελάφια» αντέδρασαν στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (53-52).

Η «αναλαμπή» τους, όμως, ήταν πρόσκαιρη εφόσον υπέστησαν καθίζηση στην τρίτη περίοδο, αφού οι Μπακς σημείωσαν μόλις 18 πόντους. Έτσι, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +11 για τους γηπεδούχους (81-79).

Η απόδοση των φιλοξενούμενων δεν ανέβηκε στο τελευταίο δωδεκάλεπτο και έτσι οι Χιτ έφτασαν στη νίκη, περιορίζοντας τους Μπακς κάτω από τους 90 πόντους.

Για τους Χιτ ξεχώρισαν οι Τζίμι Μπάτλερ και Τζα Κράουντερ που είχαν από 18 πόντους έκαστος, αλλά και ο Γκόραν Ντράγκιτς που πρόσθεσε ακόμα 15.

Για τους Μπακς, σημαντικότερος παίκτης ήταν ο Μπρουκ Λόπεζ με 21 πόντους.

Ο «Greek Freak» έμεινε χαμηλά, καθώς είχε 13 πόντους με 6/18 σουτ (0/4 τρίποντα), 1/2 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Πλέον, ύστερα από αυτήν την ήττα, οι Μπακς βρίσκονται στο 52-9 και οι Χιτ στο 39-22.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-26, 53-52, 81-70, 105-89.

Μαϊάμι Χιτ: Αντεμπάγιο 14 (5/16 σουτ, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), μπάτλερ 18 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζόουνς 4, Ναν 13 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 9 (3), Ολίνικ 11 (3), Σίλβα, Κράουντερ 18 (5), Χιλ, Ντράγκιτς 15 (5/15 σουτ, 3 τρίποντα), Βίνσεντ, Ιγκουοαντάλα 3 (1).

Μιλγουόκι Μπακς: Αντετοκούνμπο 13 (6/18 σουτ, 15 ριμπάουντ), Μίντλετον 12 (4/16 σουτ, 2/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λόπεζ 21 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπλέντσο 7, Μάθιους 2, Ιλιασόβα 1, Γουίλιαμς, Γουίλσον, Χιλ 12, Κόνατον 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 2, ΝτιΒιντσέντζο 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).