ΜΠΑΣΚΕΤ
0 0 0

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 29 πόντους, την Πέμπτη (05/03, ώρα Ελλάδας), στον αγώνα με τους Ιντιάνα Πέισερς και έτσι οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε εντός έδρας νίκη με 119-100.

Οι Μιλγουόκι Μπακς επέστρεψαν, την Πέμπτη (05/03, ώρα Ελλάδας), στις νίκες αφού επικράτησαν εντός έδρας των Ιντιάνα Πέισερς με 119-100, έχοντας ως οδηγό τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος πέτυχε 29 πόντους.

Τα «ελάφια» άρχισαν δυναμικά την αναμέτρηση, αφού έφτασαν να προηγούνται με 13 πόντους (36-23) ύστερα από τα πρώτα 12 αγωνιστικά λεπτά. Οι ρόλοι, όμως, αντιστράφηκαν στη δεύτερη περίοδο και έτσι οι Πέισερς «ροκάνισαν» τη διαφορά και μετέτρεψαν σε ντέρμπι το ματς, αφού το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 58-56.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, όμως, οι Μπακς μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και έτσι πάτησαν γκάζι, με αποτέλεσμα να έχουν προβάδισμα μέχρι και 18 πόντων (89-71) στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 89-79. Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, η κατάσταση όχι μόνο δεν άλλαξε, αλλά η διαφορά διευρύνθηκε, με τα «ελάφια» να φτάνουν ακόμα και στο +28 (119-91). Ύστερα, οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους και έτσι οι Πέισερς πλησίασαν, αλλά δεν απείλησαν.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 29 πόντους με 10/23 σουτ (2/8 τρίποντα), 7/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο σε μόλις 28 λεπτά συμμετοχής.

Επίσης, ο Κρις Μίντλετον με 20 πόντους και ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο με 19 ξεχώρισαν για τους Μπακς. Από τους Πέισερς, την καλύτερη απόδοση είχε ο , ο Τι Τζέι Γουόρεν με 18.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-23, 58-56, 89-79, 119-100.

Μιλγουόκι Μπακς: Γ. Αντετοκούνμπο 29 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μίντλετον 20 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 3 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλέντσο 16 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάθιους 15 (3), Γουίλιαμς 4, Θ. Αντετοκούνμπο, Ρ. Λόπεζ 7 (1), Μέισον, Κόνατον 4, Μπράουν 2, ΝτιΒιντσέντζο 19 (3).

Ιντιάνα Πέισερς: Σαμπόνις 15 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Γουόρεν 18 (1), Τέρνερ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 4, Α. Χόλιντεϊ 5 (5 ριμπάουντ), Λιφ, Τζόνσον, Τ. Χόλιντεϊ 4 (2/9 σουτ), ΜακΝτέρμοτ 16 (3), Σάμπσον 4, Μπιτάτζε 9 (1), ΜακΚόνελ 14 (6 ασίστ), Σάμνερ 4.