05:14 01 ΜΑΡΤΙΟY 2021
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (260)
0 0 0

Η Πολωνία στον εναρκτήριο αγώνα του A' ομίλου του φετινού Μουντομπάσκετ επικράτησε στο Πεκίνο της Βενεζουέλας με 80-69 με ηγέτες τους Πονίτκα και Σοκολόφσκι

Με πλουραλισμό στην επίθεση, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, η Πολωνία επικράτησε δύσκολα της Βενεζουέλας με 80-69 στο Πεκίνο στο ματς που άνοιξε την αυλαία για τον Α' όμιλο της διοργάνωσης.

Κορυφαίοι από τους νικητές ήταν οι Σοκολόφσκι (16π.) και Πονίτκα (15π.), ενώ από τους αξιόμαχους Βενεζουελάνους, που πρόσφατα αντιμετωπίσαμε σε φιλικό, ξεχώρισε ο Κολμενάρες με 15 πόντους.

​Οι Νοτιοαμερικανοί κατάφεραν να προηγηθούν με 12-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στο δεύτερο οι Πολωνοί βελτιώθηκαν και σημειώνοντας 32 πόντους βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 10 (44-34).

Η Βενεζουέλα στο 22' μείωσε στους δύο (44-42), αλλά οι Πολωνοί έσφιξαν την άμυνα τους και ελέγχοντας τον ρυθμό πήγαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγούμενοι με 11 (62-51).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πολωνοί κυριάρχησαν και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 16 (75-59), με το τελικό σκορ να γράφει 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 44-36, 62-51, 80-69.