15:25 25 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (260)
0 0 0

Οι Κινέζοι στη δική τους πρεμιέρα κατάφεραν να νικήσουν την Ακτή Ελεφαντοστού στο Πεκίνο παρά τη σθεναρή αντίσταση των Αφρικανών στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Αποστολή εξετελέσθη για την Κίνα στην πρεμιέρα, αφού μετά την επικράτηση της Πολωνίας με τη Βενεζουέλα στον Α’ όμιλο, οι οικοδεσπότες νίκησαν 70-55 την Ακτή Ελεφαντοστού στο γεμάτο «Γούκεσονγκ» του Πεκίνου, σε ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα.

Οι δυο ομάδες τα έσπασαν με τους Κινέζους να έχουν 1/10 τρίποντα, ενώ οι Αφρικανοί είχαν 1/10 δίποντα, για να πάρετε μία γεύση για το τι επιπέδου μπάσκετ παίχτηκε στο Πεκίνο.

​Καλύτερος παίκτης για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιάνλιαν Γι με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Κακό ματς είδαμε στην αρχή, με την Κίνα να προηγείται με 6 (7-13), όμως η Ακτή Ελεφαντοστού γύρισε την κατάσταση με το δεκάλεπτο να λήγει 16-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αφρικανοί πήραν ένα ισχνό προβάδισμα (26-25), με το ημίχρονο να λήγει 29-29.

Το σημείο καμπής του αγώνα ήταν το 37-38 στο 25', με τους Κινέζους να κάνουν ένα ξέσπασμα και να φτάνουν στο +10 (39-49), με το δεκάλεπτο να λήγει 41-51.

Οι Κινέζοι ήλεγξαν το ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο τέλος ανέβασαν στροφές και έφτασαν στο τελικό 70-55.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 29-29, 41-51, 55-70