13:24 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (260)
0 0 0

Καμία αντίσταση δεν βρήκε η Σερβία απέναντι στις Φιλιππίνες και την συνέτριψε με 126-67 για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Μουντομπάσκετ 2019.

Η Σερβία παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ έκανε πράγματα και θαύματα στην αναμέτρηση της δεύτερης αγωνιστικής για το Παγκόσμιο Κύπελλο FIBA, απέναντι στις αδύναμες Φιλιππίνες με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να χρησιμοποιεί και τους 12 παίκτες του που είχαν 55% στα τρίποντα και 86% στα δίποντα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν παράσταση για έναν ρόλο με τους «πλάβι» να ξεφεύγουν με +15 και να ρίχνουν λίγο το ρυθμό τους αμυντικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά τον ανέβασαν επιθετικά πετυχαίνοντας 34 πόντους και το ημίχρονο τελείωσε με 62-35!

Οι Σέρβοι ήταν ακόμα πιο παραγωγικοί στο τρίτο δεκάλεπτο σημειώνοντας 37 πόντους και δέχθηκαν μόλις 13 με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους +51 πόντους ενώ παρά ένα πόντο δεν πέτυχαν κατοστάρα από το 30΄ (99-48).

Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν πάτησαν φρένο ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ολοκλήρωσαν το ματς στο +59 με το τελικό σκορ να είναι 126-67!

Η Σερβία είχε εφτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο σκόρερ τον Μπιέλιτσα που σταμάτησε στους 20 και ακολούθησε ο Μπογκντάνοβιτς στους 17. Από τους ηττημένους διακρίθηκε ο Πέρεζ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 62-35, 99-48, 126-67.