13:14 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (260)
0 0 0

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση η Πολωνία νίκησε την οικοδέσποινα Κίνα με 79-76, με κορυφαίους τους Σλότερ και Πονίτκα, με τους Κινέζους να είναι σε δύσκολη θέση.

Στο πιο δραματικό μέχρι στιγμής ματς της διοργάνωσης η Πολωνία νίκησε στην παράταση την Κίνα με 79-76 (κ.α. 72-72) και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ η Κίνα θα τα παίξει όλα για όλα με τη Βενεζουέλα την τελευταία αγωνιστική.

Ο Ματέους Πονίτκα ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πολωνών με 25 πόντους αλλά και… παραλίγο μοιραίος, καθώς έχασε την ευκαιρία με τις 1/2 βολές να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στην κανονική διάρκεια. Από τους Κινέζους, το αστέρι της ομάδας, Γι Γιανλιάν, έβαλε 24 πόντους, όμως στην παράταση ήταν άστοχος, ενώ πήρε και χωρίς επιτυχία το τελευταίο σουτ.

​Οι Κινέζοι φάνηκε να βάζουν βάσεις για τη νίκη στην πρώτη περίοδο, που έληξε 25-15, αλλά οι Πολωνοί έδειξαν χαρακτήρα και με τον φοβερό Πονίτκα, που σημείωσε 15 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγαν στο ημίχρονο με το +4 (35-39). Στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε πραγματική μάχη με τον Γι Γιανλιάν να φτάνει τους 16 πόντους, ενώ από τους Πολωνούς είχε πάρει μπρος ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, Ει Τζέι Σλότερ, με την Κίνα να υπολείπεται τρεις πόντους των Πολωνών (54-57).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κίνα στο 36΄πέρασε μπροστά με δύο (63-61) και με σερί 4-0 πήγε στο 67-61 και φάνηκε να βάζει υποθήκη νίκης.

Πονίτκα και Σλότερ από τη γραμμή έκαναν το 65-64 και στο 1’54’’ για τη λήξη ο Γι Γιανλιάν με βολή και τρίποντο έκανε το 69-64. Ο Σλότερ με «βόμβα» μείωσε 69-67 και τελικά πήγαμε στη «ρουλέτα» των βολών.

Με το σκορ στο 70-69 ύστερα από διαδοχικά ζευγάρια βολών οι Κινέζοι επανέφεραν την μπάλα με 11,8’’, οι Πολωνοί έκλεψαν, αλλά οι διαιτητές έδωσαν ένα σωστό (αν και ίσως αυστηρό) φάουλ. αλλά τίποτα δεν είχε τελειώσει εκεί. Με το σκορ στο 72-71 και 7'' στο ρολόι ο Πονίτκα έκλεψε στην επαναφορά των Κινέζων και κέρδισε βολές. Ο φόργουορντ της Ζενίτ είχε την ευκαιρία να χαρίσει την νίκη - πρόκριση στην ομάδα του, όμως με 1/2β. αυτό που έκανε ήταν να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (72-72 στο 40').

Κόπωση και άγχος έφεραν ένα ρεσιτάλ αστοχίας και λαθών (73-74 στο 44') και το σκηνικό δεν άλλαζε με τίποτα. Με 56'' για το τέλος της παράτασης ο Πονίτκα έβαλε 2/2β. (73-76) και... εξιλεώθηκε για το προηγούμενο χαμένο ζευγάρι, αλλά ο Μινγκούι Σουν ισοφάρισε με ένα σπουδαίο τρίποντο (76-76). Ο Κούλιγκ ήταν ψύχραιμος και με λέι απ διαμόρφωσε το 76-78. Μετά το τάιμ άουτ οι Κινέζοι δεν πρόλαβαν να κάνουν έγκαιρα την επαναφορά, κάνοντας άλλο ένα μεγάλο λάθος και κάπου εκεί η Πολωνία «καθάρισε» την νίκη (76-79), αφού το τρίποντο του Γι στην τελευταία φάση βρήκε στη στεφάνη και κατέληξε εκτός καλαθιού.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-39, 54-57, 72-72, 76-79