06:46 08 ΑΠΡΙΛΙΟY 2020
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
0 0 0

Οι Ρώσοι επικράτησαν με 87-73 της μαχητικής Ν. Κορέας και εξασφάλισαν την παρουσία τους στην επόμενη φάση έχοντας σε καλή μέρα τους Φριτζόν και Βοροντσέβιτς

Η διαφορά των 14 πόντων (87-73) δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα στη Γουχάν για τον Β’ όμιλο. Οι Ρώσοι νίκησαν και θα παίξουν για την πρώτη θέση με την Αργεντινή (04/09), χωρίς να ενθουσιάσουν.

Οι Κορεάτες, που είδαν τον Ρα Γκούνα να κάνει double – double (19π. και 10 ριμπάουντ) το πάλεψαν κόντρα στους Ρώσους που είχαν σε καλή μέρα τους Βιτάλι Φριτζόν με 13 πόντους και 4 ασίστ αλλά και Αντρέι Βοροντσέβιτς με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Όπως ήταν φυσικό, οι Ρώσοι χτύπησαν από την αρχή στη ρακέτα, με τον Φριτζόν να «πυροβολεί» και από την περιφέρεια (7-17 στο 5’), με το δεκάλεπτο να λήγει 18-27. Οι Κορεάτες κάθε άλλο παρά παραδόθηκαν καθώς στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου μείωσαν στον πόντο (26-27) και τον Ρα Γκούνα με σερί πόντους να κρατά ζωντανή την ομάδα του (32-35 στο 13’). Το σκορ στο ημίχρονο έκλεισε στο 37-40 με την Κορέα να έχει σκορ δεκαλέπτου 19-13.

Ένα επιθετικό ξέσπασμα του Κουλάγκιν έστειλε τη διαφορά στους 10 (39-49) και την Κορέα να προσπαθεί χωρίς επιτυχία να «ροκανίσει» τη διαφορά με μακρινά σουτ. Εν τέλει με τρίποντο του Λι έγινε το 49-57, όμως οι Ρώσοι είχαν απάντηση και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +14 (49-63).

Οι Κορεάτες συνέχισαν να τα… σπάνε (τελείωσαν με 8/26 τρίποντα) με τους Ρώσους να χτυπάνε στο τρανζίσιον. Πέντε πόντοι από τους Κουλάγκιν και Φριτζόν διαμόρφωσαν στο 36’ το 77-61 και ουσιαστικά κάπου εκεί κρίθηκαν όλα, για το τελικό 73-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-40, 49-63, 73-87