13:10 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (260)
0 0 0

Το δυναμικό Πουέρτο Ρίκο έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 73-63 παίρνοντας και πρωτιά στον όμιλο πλην της πρόκρισης.

Στην εμπειρία και ποιότητα των Μαρκ Γκασόλ (19π. και 7 ριμπάουντ) και Ρίκι Ρούμπιο στηρίχτηκε η Ισπανία για να νικήσει το αξιόμαχο Πουέρτο Ρίκο στην Γκουανγκζού, εξασφαλίζοντας την πρωτιά στον Γ’ όμιλο και φυσικά την πρόκριση σε συνδυασμό με τη νίκη της Τυνησίας επί του Ιράν. Οι Πορτορικανοί θα παίξουν την πρόκριση την Τετάρτη (04/09) με την Τυνησία.

Η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής αιφνιδίασε τους πολυδιαφημισμένους αντιπάλους της και προηγήθηκε στο 4’ με 14-9 και παρότι οι Ισπανοί ισοφάρισαν (14-14) το τέλους του δεκαλέπτου βρήκε μπροστά το Πουέρτο Ρίκο με 21-17.

Οι Πορτορικανοί έφτασαν στο 27-21 στο 13’, αλλά κάπου εκεί η Ισπανία αποφάσισε να παίξει άμυνα και κάνοντας ένα σερί 11-2 πέρασε μπροστά με 34-29 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι στον πόντο (35-36).

​Εκεί που στο 24’ οι Ισπανοί ξέφυγαν με 8 πόντους (35-43) φάνηκε να αποκτούν μομέντουμ, όμως οι μαχητικοί Πορτορικανοί πλησίασαν στους δύο (43-45 στο 26’). Οι παίκτες του Σκαριόλο «ξύπνησαν» έκαναν σερί 12-0 και το 43-45 έγινε 43-57 και κάπου εκεί η Ισπανία δεν ξανακοίταξε πίσω.

Οι Ισπανοί ήλεγξαν το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο διατηρώντας μια διψήφια διαφορά (57-67 στο 35’), όμως το Πουέρτο Ρίκο έκανε την τελευταία του προσπάθεια να ξαναμπεί στο ματς, μειώνοντας στους έξι (63-69) με ηγέτη τον Τζιάν Κλαβέλ. Τότε, η Ισπανία πήρε ρυθμό από την άμυνα, αφού το Πουέρτο Ρίκο δεν ξανασκόραρε ως το τέλος για το τελικό 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 35-36, 45-57, 63-73.