12:51 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (260)
0 0 0

Στη ματσάρα της ημέρας για το Μουντομπάσκετ 2019 της Κίνας, η Αυστραλία κέρδισε με 82-87 τη Λιθουανία και πάει στην επόμενη φάση με το τρία στα τρία.

Σε ένα από τα πιο ωραία ματς μέχρι στιγμής του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIBA 2019, η Αυστραλία με τη Λιθουανία προσέφεραν ένα πολύ ωραίο ματς τόσο σε φάσεις, όσο και στη διακύμανση του σκορ.

Οι Αυστραλοί ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 27-19 και το ημίχρονο τους βρήκε να προηγούνται με +10. Τα «καγκουρό» είχαν συνεχώς το προβάδισμα και μπήκαν στη τελευταία περίοδο με +8 (68-60). Ομως, οι Λιθουανοί με ένα επιμέρους σκορ 11-0 πέρασαν μπροστά, αφού οι αντίπαλοι της δεν μπόρεσαν να βάλουν καλάθι για πέντε αγωνιστικά λεπτά.

Στο τελευταίο, όμως, τρίλεπτο, πήραν μπρος και με τον Πάτι Μιλς καθάρισαν τη νίκη με τελικό σκορ

Κορυφαίους για τους νικητές ήταν ο Μπέινς που έκανε double double με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ Ο Μιλς ακολούθησε με 23 πόντους. Για τους ηττημένους ο Γκριγκόνις είχε 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 41-52, 60-68, 82-87.