12:54 26 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (260)
0 0 0

Η Γαλλία δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία στην τρίτη αγωνιστική του ομίλου της για το Μουντομπάσκετ 2019 και επικράτησε της Δομινικανής Δημοκρατίας με 90-56.

Οι τρικολόρ παίζοντας χαλαρά ενόψει και της δεύτερης φάσης, δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους Δομινικανούς και επιβλήθηκαν με +34 πόντους. Μάλιστα, ο προπονητής Βινσέντ Κολέ μοίρασε το χρόνο συμμετοχής των παικτών του χρησιμοποιώντας τους 11 από τους 12 που είχε στη διάθεση του.

Με καταπληκτική άμυνα από το πρώτο δεκάλεπτο όπου δέχθηκε μόλις 8 πόντους, η Γαλλία πήρε διψήφια διαφορά (18-8) και στην δεύτερη περίοδο αύξησε περισσότερο το σκορ με επιμέρους σκορ 25-13 και πήγε στο ημίχρονο στο +22!

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Γάλλους με άλλους 6 πόντους μπροστά (25-19) και στην διαδικαστική τέταρτη περίοδο πρόσθεσε άλλους +6 (22-16) με το τελικό σκορ να είναι το 90-56.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 15 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Λιζ σταμάτησε στους 12.