17:27 15 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (260)
0 0 0

Η Νιγηρία επικράτησε με 83-66 της Ακτής Ελεφαντοστού και θέλει ακόμα μια νίκη για να εξασφαλίσει το εισιτήριο που την στέλνει τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020.

Σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 17-32 και οι δύο ομάδες είχαν το κίνητρο αφού η καλύτερη αφρικανική ομάδα στο Μουντομπάσκετ 2019 παίρνει το απευθείας εισιτήρια για την επόμενη Ολυμπιάδα.

Οι Νιγηριανοί μπήκαν δυνατά στο ματς και πήραν με διαφορά 10 πόντων στα πρώτα 8 λεπτά με 24-14, αλλά μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου όχι μόνο την έχασαν, αλλά βρέθηκαν και πίσω στο σκορ με -3 (32-35).

Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 26-11 καθάρισαν την υπόθεση νίκη και το τελικό σκορ ήταν το 83-66. Η ομάδα της Νιγηρίας είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά πρώτος σκόρερ ήταν ο Ναμντί με 15, ενώ για τους Ιβοριανούς ο Τόμπσον σταμάτησε στους 19. Η Νιγηρία με νίκη απέναντι στην Κίνα θα είναι στην κορυφή του ομίλου και η καλύτερη αφρικανική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 37-35, 63-46, 83-66