16:45 19 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (260)
0 0 0

Η Κορέα έκανε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, καθώς επικράτησε με σχετική ευκολία της Ακτής Ελεφαντοστού στην Γκουανγκζού για τους αγώνες κατάταξης 17-32.

Οι Αφρικανοί ξύπνησαν αργά στο ματς και οι Κορεάτες ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια έφτασαν δίκαια στην πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση με το 80-71 επί της Ακτής Ελεφαντοστού.

Το αστέρι της ασιατικής ομάδας, Γκούνα Ρα, ήταν πάλι εντυπωσιακός με 26 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ από την ομάδα της Αφρικής ο Αμπουό είχε 15 πόντους και οι Ντιαμπατέ και Πάμπα από 12 έκαστος.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε προηγούμενους τους Κορεάτες με 14-18 όντες εύστοχοι από την περιφέρεια. Όμως η Κορέα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταφανώς ανώτερη, φτάνοντας στο 16-31 στο 12’, χτυπώντας στη ρακέτα, ενώ το ημίχρονο έληξε με τους Κορεάτες στο +20 (30-50).

​Οι Ασιάτες έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 25 πόντους (41-66) με την Ακτή να μειώνει στο τρίτο δεκάλεπτο στους 19 (47-66). Οι Αφρικανοί στο τέταρτο δεκάλεπτο τα έπαιξαν όλα για όλα και με 12-2 έριξαν τη διαφορά στους 11 (59-68 στο 34’). Οι Κορεάτες απάντησαν με δικό τους 8-0 (59-76, 36') και κατάφερε να φτάσει στη νίκη, η Ακτή κατάφερε να μειώσει ξανά (71-78, 39'), αλλά η ομάδα του Σανγκ Σικ Κιμ ήλεγξε την κατάσταση και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-50, 47-66, 71-80.