00:47 18 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟY 2021
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (260)
0 0 0

Οι Τυνήσιοι με ήρωα τον Χαντιντάν πήραν τη νίκη με 86-84 επί της Αγκόλας και παράλληλα έχουν το προβάδισμα για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020.

Ντέρμπι με τα όλα του είδαμε στο Πεκίνο ανάμεσα στην Τυνησία και στην Αγκόλα, με τους βορειοαφρικανούς τελικά να παίρνουν τη νίκη στο τέλος με 86-84 χάρη σε καλάθι του άποντου ως τότε, Χαντιντάν και κρατάνε στα χέρια τους την πρόκριση στους Ολυμπιακούς.

​Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με ηγέτη τον Μεζρί πάτησαν γκάζι μετά το 13-11 στο 4’ και πήραν το δεκάλεπτο με 31-20.

Μετά ανέλαβε δράση ο Ρομντχάνε που με 4/5 τρίποντα δεν άφησε την Αγκόλα να επιστρέψει στο ματς, με τη διαφορά να φτάνει στο +15 (52-37), ενώ από τους Αγκολέζους πάλευε μόνος του ο Βαλντελίσιο.

Κάτι η αστοχία των Τυνήσιων, κάτι η άμυνα της Αγκόλας, η διαφορά στο 25’ έπεσε στους 5 (54-49) και το δεκάλεπτο έληξε 67-65.

Με τον Ντομίνγκος σε οίστρο, η Αγκόλα πέρασε μπροστά 71-74, όμως ο Ρολ το πήρε πάνω του και με ένα 8-0 έκανε το 79-74 στο 36’. Στο 82-74 φάνηκε πως είχαν κριθεί όλα, αλλά οι Αγκολέζοι με μπροστάρη τον Μορεϊρά μείωσαν 83-82. Τελικά, ο Χαντιντάν έβαλε το πιο σημαντικό καλάθι του αγώνα (86-82), έξι δεύτερα πριν το τέλος και η Τυνησία σφράγισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 52-37, 67-65, 86-84.