03:49 21 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (260)
0 0 0

Οι Γερμανοί «χρύσωσαν το χάπι» για την απογοητευτική τους πορεία στο φετινό Μουντομπάσκετ, επικρατώντας των Καναδών στη Σανγκάη με 82-76 με 20 πόντους του Κλέμπερ.

Ωραίο ματς έγινε στη Σανγκάη, παρότι αδιάφορο, αφού αμφότερες οι ομάδες θα είναι στο Προολυμπιακό, με τους Γερμανούς να επικρατούν του Καναδά με 82-76.

Το μεγάλο αστέρι της Γερμανίας, Ντένις Σρέντερ, λίγο έλλειψε να κάνει triple double (θα ήταν το πρώτο σε Παγκόσμιο Κύπελλο) ολοκληρώνοντας με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Για τους Καναδούς πρώτος σκόρερ ήταν και πάλι ο Κάιλ Ουίλτζερ με 18 πόντους, αλλά είχε και 3/14 τρίποντα.

Οι Γερμανοί μπήκαν καλύτερα στο ματς όπως φαίνεται από το 17-10 με τον Νέμπχαρντ στην εκπνοή να κλείνει το δεκάλεπτο στο 17-12. Ο Καναδάς ανέβασε στροφές και στο δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 23-10, πήγε στο +6 (33-27 στο 17’), όμως η Γερμανία είχε τον τελευταίο λόγο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 36-33.

​Στην 3η περίοδο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Καναδούς όμως στο τέλος να ξεφεύγουν (47-56 στο 28΄), και πάλι όμως η Γερμανία έκανε σερί και έφερε το ματς στα ίσα (56-56). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, μετά το 66-66 του 32' ανέλαβε δράση ο Σρέντερ και με ένα επιμέρους 12-6 οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 78-71 και έφτασαν στη νίκη με 822-76.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 36-33, 56-56, 82-76