© AFP 2019 / Ye Aung Thu
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (256)
0 0 0

Ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση μεταλλίου στο Μουντομπάσκετ 2019 έμεινε εκτός διοργάνωσης μετά την ήττα από την Αργεντινή με 97-87.

Η Σερβία έχασε την πρωτιά από την Ισπανία στη δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 και έπεσε πάνω στην Αργεντινή, η οποία με εκπληκτική εμφάνιση την άφησε εκτός διοργάνωσης.

Οι «πλάβι» που ήταν φαβορί ακόμα και για το χρυσό μετάλλιο τέθηκαν εκτός διεκδίκησης ενός μεταλλίου μετά την ήττα τους από την Αργεντινή που ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο (25-23).

Η Αργεντινή δεν άφησε τη Σερβία να την ξεπεράσει στο σκορ και πήγε στο ημίχρονο με +5 (54-49). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μείωσαν τη διαφορά στον πόντο και στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Γκούντουριτς (68-70), αλλά με δύο τρίποντα από Γκαρίνο και Καμπάτσο η Αργεντινή απάντησε αμέσως και έκανε το +4 (74-70) στο 33'.

Το σκορ αντί να μειωθεί, αυξήθηκε και άλλο πηγαίνοντας στο +9 (82-73) και όλα τελείωσαν, αφού οι Σέρβοι δεν κατάφεραν να γυρίσουν και πάλι στο παιχνίδ με το τελικό σκορ να είναι το 97-87.

Για τους νικητές, ο Φακούντο Καμπάτσο έκανε double double με 18 πόντους και 12 ασίστ, ενώ ο Λουίς Σκόλα πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ και τώρα περιμένει τον νικητή του ΗΠΑ - Γαλλία.

Από τους ηττημένους, ο Μπογκντάνοβιτς σημείωσε 21 πόντους, ο Μπιέλιτσα 18 και ο Γιόκιτς 16.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 54-49, 68-67, 97-87