Φάση από τον αγώνα της Αυστραλίας με την Τσεχία

© Φωτογραφία: Twitter/ Basketball Australia
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (257)
0 0 0

Η Αυστραλία χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης νίκησε την Τσεχία στον προημιτελικό της Σανγκάης με και θα παίξει στους «4» με την Ισπανία

Ένα επιμέρους 30-18 των Αυστραλών στο τρίτο δεκάλεπτο αποδείχτηκε αρκετό για την ομάδα του Αντρέι Λεμάνις να πάρει τη νίκη κόντρα στους μαχητικούς Τσέχους με και να σφραγίσει την πρόκριση της στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ.

Τα «καγκουρό» θα παίξουν την Παρασκευή (13/09, 16:00) με την Ισπανία που χτες απέκλεισε τους Πολωνούς. Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα της Ωκεανίας προκρίνεται για πρώτη φορά στην ιστορία στα ημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου FIBA.

​Ηγέτης των Αυστραλών ήταν ο Πάτι Μιλς, καθώς ο άσος των Σαν Αντόνιο Σπερς σημείωσε 24 πόντους με 6/9 τρίποντα, ενώ καθοριστικός ήταν ο Μπόγκουτ που σε 12 λεπτά σημείωσε 10 πόντους. Ο Πάτρικ Άουντα από την Τσεχία ήταν φοβερός με 21 πόντους, ο Σατοράνσκι έμεινε στους 13, ενώ ο Μπόχατσικ που «εκτέλεσε» την Εθνική μας είχε 8 πόντους με 0/3 τρίποντα…

Το 10-4 για τους Αυστραλούς στο 6’ δεν προϊδέαζε για τη συνέχεια, αφού οι Τσέχοι όχι ισοφάρισαν στο δεκάλεπτο (17-17), με επιμέρους 13-4, αλλά ο Μιλς είχε κιόλας 11 πόντους. Η δεύτερη περίοδος βρήκε τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (22-22 στο 14’) και τελικά οι Αυστραλοί πήγαν με διαφορά +3 στο ημίχρονο (33-30).

​Ως το 25’ και το 46-43 η Τσεχία κατάφερνε και έβαζε δύσκολα στα «καγκουρό», κάπου εκεί όμως οι Αυστραλοί πάτησαν γκάζι και με σερί 11-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (57-43 στο 28′). Η τρίτη περίοδος έληξε με 63-48 και φαινόταν πως η ομάδα του Λεμάνις ήλεγχε την κατάσταση.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Τσέχοι με ένα 7-0 (63-55 στο 32’) προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά η Αυστραλία απάντησε με δικό της 8-2 και στο 71-57 στο 34’ η πλάστιγγα είχε αρχίσει να γέρνει. Το 77-70 στο 1’11’’ για το τέλος κρατούσε κάποιο σασπένς, όμως οι Αυστραλοί δεν είχαν διάθεση για «θρίλερ» και σφράγισαν τη νίκη με 82-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 63-48, 82-70