20:34 31 ΜΑΡΤΙΟY 2020
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (260)
0 0 0

Η Σερβία με κορυφαίο τον Μπογκντάνοβιτς νίκησε τις ΗΠΑ με 94-89 και θα διεκδικήσει την 5η θέση του Μουντομπάσκετ με τον νικητή του αγώνα της Τσεχίας με την Πολωνία.

Στον αγώνα που πολλοί ανέμεναν ότι θα είναι ο τελικός της διοργάνωσης, οι Σέρβοι βρήκαν το κίνητρο, νίκησαν τις επίσης απογοητευμένες, μετά την ήττα από τη Γαλλία, ΗΠΑ με 94-89 και θα διεκδικήσουν την 5η θέση με τον νικητή του ματς των Πολωνών με τους Τσέχους.

Όσον αφορά στους Αμερικανούς, που είχαν κορυφαίο τον Χάρισον Μπαρνς, θα παίξουν πλέον για τις θέσεις 7-8.

Η Σερβία είχε «καυτό» τον Μπογκντάνοβιτς στο πρώτο δεκάλεπτο με 4 τρίποντα (7/14 σύνολο) και 28 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν ο Λούτσιτς.

Χάρη στον οίστρο του Μπογκντάνοβιτς, οι Σέρβοι έκαναν φοβερό πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 32-7 (!), με τον 27χρονο άσο να έχει 4/5. Το αντίστροφο όμως έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι Αμερικανοί έκαναν δικό τους σερί, αρχικά 11-0 που έφτασε το 23-6 επιμέρους, μειώνοντας στους 8 στο 17’ (38-30). Οι παίκτες του Πόποβιτς χτύπησαν κάτω από τη ρακέτα κι έτσι έφτασαν στο 44-40 του ημιχρόνου.

​Η Σερβία διατήρησε το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι ΗΠΑ παρέμεναν ζωντανοί, κλείνοντας με 71-68 την περίοδο. Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς το προβάδισμα και στις αρχές της τέταρτης περιόδου ξέφυγαν εκ νέου με 78-68 (33') και λίγο αργότερα με +11 (81-70 στο 34').

​Οι Αμερικανοί δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν στο ματς (μείωσαν μέχρι τους τέσσερις πόντους, 91-87, στα 59''), αφού οι Σέρβοι κράτησαν την διαφορά μέχρι τέλους και έφτασαν στη νίκη-ρεβάνς για τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014.

Τα δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-89.