19:10 24 ΝΟΕΜΒΡΙΟY 2020
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ FIBA 2019
Μουντομπάσκετ 2019 (260)
0 0 0

Η Σερβία που ήταν ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Μουντομπάσκετ 2019 τελικά τερμάτισε στην 5η θέση νικώντας την Τσεχία με 90-81.

Οι Σέρβοι δεν μπήκαν καλά στο ματς για τις θέσεις 5-6 και είδαν τους Τσέχους να προηγούνται ακόμα και με +13 (30-43) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι 41-50 υπέρ των τυπικά φιλοξενούμενων Τσέχων.

Στην επανάληψη, όμως, οι «πλάβι» ξύπνησαν και με ένα επιμέρους σκορ 28-12 στο τρίτο δεκάλεπτο πέρασαν μπροστά στο σκορ και το κράτησαν μέχρι τη λήξη του αγώνα επικρατώντας με 90-81 και τερμάτισαν στην 5η θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIBA 2019.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 31 πόντους και 7/12 τρίποντα, ενώ για τους ηττημένους ο Άουντα ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-50, 69-62, 90-81