Πήρε την... πρόκριση ο Παναθηναϊκός - Βίντεο

© Φωτογραφία : Intime Sports
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Ο Παναθηναϊκός πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης επικρατώντας στην Πάτρα της Παναχαϊκής με 3-1 για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να σκέφτεται ήδη τον αντίπαλο του στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πριν γίνει η ρεβάνς στην Αθήνα με τη Παναχαϊκή. Οι πράσινοι νίκησαν στη Πάτρα με 3-1 για την πέμπτη φάση της διοργάνωσης και μόνο με θαύμα θα αποκλειστούν.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη που έβαλε όλους τους βασικούς άνοιξε το σκορ με τον Μπουζούκη στο 26΄και πρόσφερε το 2-0 στο Μακέντα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς για να μειώσουν και τα κατάφεραν με τον Μωραϊτη στο 64΄, αλλά στο 71΄έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρουγκάλα και τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τον Παναθηναϊκό. Ενα λεπτό μετά την αποβολή, οι πράσινοι διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα με τον Κουρμπέλη.

Παναχαϊκή (Σπύρος Μπαξεβάνος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Ρουγκάλας, Ιντζόγλου, Κολ(74᾽Λινάρδος), Σιατραβάνης(86’ Μασούρας) Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος(77᾽Μαυριάς), Μωραΐτης, Τσελεπίδης.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κουρμπέλης(74᾽ Περέα), Δώνης, Μολό, Μπουζούκης(65´Φάουστο), Κολοβός, Μακέντα (79᾽Σέχου).

ΠΑΟΚ: Έτοιμος ο Ζαμπά για τον Παναθηναϊκό