08:41 19 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟY 2020
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Την πρόκριση για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ πήρε, το βράδυ της Τετάρτης (30/10), η Λίβερπουλ κόντρα στην Άρσεναλ σ' ένα παιχνίδι που έληξε 5-5 στην κανονική διάρκειά του και οδηγήθηκε στα πέναλτι, με τους «κόκκινους» να επικρατούν με 5-4.

Το ματς της χρονιάς διεξήχθη, το βράδυ της Τετάρτης (30/10), ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Άρσεναλ για τον τέταρτο γύρο του Λιγκ Καπ, αφού το παιχνίδι έληξε στη διαδικασία των πέναλτι (5-4), παρά τα δέκα γκολ στην κανονική διάρκεια (5-5), και τους «κόκκινους» να παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Το σκορ άνοιξε στο 6' με αυτογκόλ για να ισοφαρίσει στο 19' ο Τορέρα με κοντινό πλασέ. H Άρσεναλ πήρε το προβάδισμα (1-2), στο 26' με το γκολ του Μαρτινέλι, ο οποίος διαμόρφωσε το 1-3, δέκα λεπτά αργότερα. Στο 43ο λεπτό, ο Μίλνερ «έγραψε» το 2-3 χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι, το οποίο έμελλε να είναι το πρώτο, αφού ακολούθησαν άλλα δέκα! Έτσι, όμως, ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μέιτλαντ-Νάιλς «έγραψε» το 2-4 για την Άρσεναλ στο 54' και, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Οξλέιντ Τσάμπερλεϊν μείωσε σε 3-4. Ο Όριτζι, στο 62', διαμόρφωσε το 4-4 με έξοχο γυριστό σουτ. Ο Γουίλοκ έγειρε, στο 70', την πλάστιγγα υπέρ της Άρσεναλ (4-5), αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Όριτζι -εκ νέου- σημείωσε το δεύτερο προσωπικό τέρμα του, έκανε το 5-5 και έστειλε το ματς στα πέναλτι, αφού δεν υπάρχει παράταση στο Λιγκ Καπ.

Έτσι, από τα 11 βήματα ευστόχησαν οι εξής:

• Άρσεναλ: Μπεγερίν, Γκεντουζί, Μαρτινέλι, Μέιτλαντ-Νάιλς
  • Λίβερπουλ: Μίλνερ, Λαλάνα,Μπρούστερ, Όριτζι, Τζόουνς

Μοιραίος παίκτης για τους «κανονιέρηδες» στάθηκε ο Κέλεχερ, καθώς το πέναλτι που εκτέλεσε, αποκρούστηκε από τον Θεμπάγιος.