Στάση στη Ξάνθη για τον Ολυμπιακό

© Φωτογραφία : Intime Sports / MATTHAIOS YORGOS
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Ο Ολυμπιακός πήγε στη Ξάνθη με στόχο να συνεχίσει τα νικηφόρα αποτελέσματα, αλλά έπεσε πάνω στην πολύ καλά οργανωμένη αμυντικά ακριτική ομάδα μένοντας στο 0-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» για την 9η αγωνιστική της Super League 1 ήθελαν να συνεχίσουν να οδηγούν την κούρσα του τίτλου ανεξαιρέτως τι θα γίνει στο αυριανό ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκού στην Τούμπα και πήγαν στην Ξάνθη με μοναδικό στόχο το τρίποντο, αλλά πήραν τον ένα βαθμό μένοντας στη λευκή ισοπαλία στα Πηγάδια.

Μια καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο ημίχρονο, που άρχισε με τετράλεπτη καθυστέρηση λόγω εισβολής του Τάκη Τσουκαλά στον αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή, την υπεροχή με την Ξάνθη να προσπαθεί να απειλεί μόνο με αντεπιθέσεις, αλλά η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν μπορούσε να πατήσει περιοχή και απειλούσε μόνο από μακριά και κυρίως από αριστερά την εστία του Άμπαντ.

Η καλύτερη στιγμή στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 7ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιλιέρμε που πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 28' ένα σουτ του Τσιμίκα με το δεξί εστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τη γηπεδούχο ομάδα να μην έχει τελική προσπάθεια.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να ανοίξει το σκορ και την Ξάνθη να αμύνεται. Η πρώτη μεγάλη στιγμή σημειώθηκε μερικά δευτερόλεπτα μετά την έναρξη όταν σε ένα κόρνερ των φιλοξενούμενων ο Κοβάτσεβιτς έπιασε κεφαλιά προς τα πίσω, αλλά ο Μουλέν πρόλαβε και έδιωξε πάνω στη γραμμή της εστίας.

Έπεσε πάνω σε άμυνα και Άμπαντ ο Ολυμπιακός

Στο 53', οι Πειραιώτες με τον Ελ Αραμπί βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο πορτιέρο, αλλά νικήθηκε. Στο 65ο λεπτό, ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε διπλή αλλαγή βάζοντας στο ματς τον Μασούρα και τον Γκερέρο θέλοντας να κάνει πιο επιθετικό τον Ολυμπιακό.

Ο Ισπανός φορ απείλησε δύο φορές σε ένα πεντάλεπτο με σουτ στο 70' που πέρασε άουτ και με ωραία κεφαλιά στο 75΄, αλλά ο Αμπαντ ήταν και πάλι εκεί για τη Ξάνθη.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγαλύτερη τους ευκαιρία στον αγώνα στο 86', όταν ο Εντουάρντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων του Σα. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και Ξάνθη και Ολυμπιακός πήραν από ένα βαθμό.

Ξάνθη (Κίκο Ραμίρεθ): Άμπαντ, Φασίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Σόσα (80' Ντίρεσταμ), Μουλέν (68' Τεσέιρα), Τερκί, Ντε Αμορίμ, Τζουρίτσκοβιτς (60' Φοσέ), Στούρτζεον, Κοβάτσεβιτς,

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Τσιμίκας, Καμαρά (65' Μασούρας), Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε (82' Βαλμπουενά), Σουντανί (65' Γκερέρο), Ελ Αραμπί.