Ανατροπή με Ντάουντα η ΑΕΛ στη ματσάρα της χρονιάς

© Φωτογραφία : Intime Sports / ΚΥΔΩΝΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
0 0 0

Η Λάρισα βρέθηκε να χάνει στο 7ο λεπτό στο AEL FC ARENA με 0-2, αλλά έκανε την επική ανατροπή στην 9η αγωνιστική της Super League 1 και επικράτησε με 3-2.

Η ΑΕΛ έδειξε για μια ακόμη φορά πως είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει και συνέχισε τα θετικά αποτέλεσμα για έκτη σερί αγωνιστική, έχοντας 4 νίκες και 2 ισοπαλίες ανεβαίνοντας και άλλο βαθμολογικά.

Όλες οι συνθήκες ήταν εναντίον της, αφού βρέθηκε να χάνει με φοβερό γκολ του Σεμέδο στο 3ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσιλιανίδης με ωραία ατομική ενέργεια νίκησε τον Κρίστινσον και έγραψε το 0-2.

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στο 14' με κοντινή προβολή του Βαγγέλη Μόρα και με αυτό το αποτέλεσμα πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, η Λάρισα έγινε ακόμα πιο απειλητική με τον Μιλοσάβλιεβιτς έχοντας και τη βοήθεια του Γιαννούλη στο 68΄να ισοφαρίζει, ενώ την ολική ανατροπή έκανε ο Ντάουντα στο 79', μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Στη ματσάρα μέχρι τώρα της χρονιάς η ΑΕΛ έχει παράπονα για τη διαιτησία του Κομίνη που ακύρωσε σωστά  με χρήση VAR ένα γκολ του Ουάρντα στο 35ο λεπτό και άλλο ένα πέντε λεπτά αργότερα.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς, Μόρας, Σεσέροβιτς, Μπέρτος, Κάτσε (82' Φατιόν), Μπράλιτς (62' Ασούμπρε), Νούνιτς (76' Ντάουντα), Στάνκοβιτς

ΟΦΗ: Γουόλι, Σακόρ (75' Στάικος), Κουτρουμπής, Νάστος, Ναμπί, Σεμέντο, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο, Κοροβέσης (81' Μάνος)